Negocjacje podwyżek płac nauczycielskich, dostrajanie list lektur, wdrożenie ograniczenia prac domowych dla młodszych uczniów – MEN zdążyło już wprowadzić w poprzednim roku szkolnym szereg zmian. Zapowiadane są także kolejne reformy. Przypominamy, przed jakimi wyzwaniami staną już za kilka dni polskie szkoły.
Nowy rok szkolny: Na start podstawy programowe lżejsze o 20 procent
Rozporządzenie MEN dotyczące podstaw programowych podpisano jeszcze w czerwcu. Jest to jedna z kluczowych zmian w edukacji, bo dotyczy aż 18 przedmiotów w szkołach podstawowych (klasy VI-VIII), liceach ogólnokształcących, technikach oraz branżowych szkołach I i II stopnia. Korekcie ulegną m.in. podstawy nauczania języka polskiego, historii, matematyki, przedmiotów przyrodniczych i języków obcych. Jak podkreślało MEN, jednym z głównych celów reformy ma być skupienie się na rozwoju umiejętności praktycznych uczniów. Ograniczenie treści podstaw poskutkuje automatycznie zmianami w szkolnych egzaminach, zmianie nie ulegną za to podręczniki przedmiotowe. Jak podało MEN w czerwcu tego roku, nauczyciele poszczególnych przedmiotów otrzymają od wydawców informacje o tym, które części podręczników wykraczają poza zakres podstaw programowych obowiązujących w roku szkolnym 2024/2025.
Zmiana w treściach nauczania języka polskiego to również – konsultowane od wielu miesięcy – przetasowanie na liście lektur obowiązkowych i uzupełniających. Od września uczniowie szkół podstawowych pożegnają m.in. wybrane ballady Adama Mickiewicza („Powrót taty", „Pani Twardowska”), a „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza trafi do lektur uzupełniających. Z listy lektur dla szkół średnich znika z kolei m.in. „Konrad Wallenrod” Mickiewicza i „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu”, a do lektur uzupełniających trafia m.in. „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego.
W roku szkolnym 2024/2025 treści kształcenia ogólnego dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych (klasy I-III) zostaną poszerzone o zasady udzielania pierwszej pomocy. Powraca również wspólna podstawa programowa dla wszystkich języków mniejszości narodowej lub etnicznej.
Szkolne egzaminy 2024/2025: Odchudzone treści nauczania i dodatkowe zmiany
Od nowego roku szkolnego treści programowe zmniejszone o ok. 20 proc. staną się jedyną podstawą do przeprowadzania matur i egzaminu ósmoklasisty.