Reklama
Rozwiń

Zadania domowe do likwidacji. Czy to dobry krok minister edukacji?

Minister edukacji Barbara Nowacka podjęła jakiś czas temu decyzję o likwidacji obowiązkowych zadań domowych w polskich szkołach. Tymczasem, debata na ten temat nie rozpoczęła się ani w Polsce, ani w drugiej dekadzie XXI wieku.

Publikacja: 27.08.2024 15:40

Zadania domowe do likwidacji. Czy to dobry krok minister edukacji?

Foto: Adobe Stock

Wprowadzenie w Polsce w 2024 roku zmiany zakazującej zadawania zadań domowych dla uczniów klas 1-3 oraz ograniczającej ich stosowanie w starszych klasach wywołało liczne dyskusje. Choć intencje były szczytne – odciążenie dzieci i umożliwienie im większej swobody w rozwoju zainteresowań – decyzja ta budzi kontrowersje, szczególnie ze względu na brak jednoznacznych dowodów na szkodliwość zadań domowych. Artykuł ten przedstawia zrównoważoną analizę tematu, ukazując zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty zadań domowych, co może pomóc w dalszej dyskusji nad reformą edukacji w Polsce. W 2024 roku Ministerstwo Edukacji podjęło decyzję o ograniczeniu zadań domowych, uzasadniając to troską o dobrostan psychiczny uczniów i ich rozwój poza szkołą. Choć intencje są słuszne, decyzja ta opiera się bardziej na przesłankach ideologicznych niż na solidnych badaniach. Liczne analizy, także te międzynarodowe, pokazują, że zadania domowe mogą przynosić korzyści, o ile są stosowane z umiarem i odpowiednio zaprojektowane.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja zdrowotna i zdrowie psychiczne w szkołach. RPO pyta MEN o konkretne działania
Szkoły podstawowe i średnie
Mniej uczniów i nauczycieli, zwłaszcza na wsi. Co dalej?
Szkoły podstawowe i średnie
MEN proponuje nowe zasady likwidacji szkół. Reforma w cieniu kryzysu demograficznego
Szkoły podstawowe i średnie
Zmiany w organizacji szkolnych oddziałów sportowych od 2025 roku
Szkoły podstawowe i średnie
Czy w szkole można zrezygnować z ocen i pasków na świadectwie?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama