Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA.
Ministerstwo Edukacji przedstawiło w Sejmie informację na temat szkolnictwa zawodowego obejmującą analizę podjętych działań w ostatnich latach, ich wpływ na efekty kształcenia oraz propozycje zmian.
Szkolnictwo zawodowe i branżowe. Zapotrzebowanie rynku pracy
Od 2019 r. Minister Edukacji do 1 lutego każdego roku ogłasza prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na poziomach krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognozy te, które są syntetycznym ujęciem tendencji na rynku pracy przygotowuje Instytut Badań Edukacyjnych w oparciu o źródła ekonomiczne i demograficzne, dane Głównego Urzędu Statystycznego i urzędów pracy oraz danych edukacyjnych. Prognozy mają coraz większy wpływ na rozwój kierunków szkolnictwa zawodowego. W planach jest, by wyodrębnić w części wojewódzkiej prognozy zawodów o szczególnym znaczeniu na wojewódzkim rynku pracy.
Czytaj więcej
Firmy nie wiedzą, czy mogą uczyć praktycznej nauki zawodu osoby, które nie mają jeszcze 15 lat.
Obowiązkowe doradztwo zawodowe
1 września 2018 r. zostało wprowadzone obowiązkowe doradztwo zawodowe, którego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów, zapoznawanie ich z zawodami oraz wspieranie w procesie podejmowania decyzji. Doradztwo zawodowe jest realizowane na wszystkich etapach edukacyjnych — preorientacja zawodowa w przedszkolach, w klasach I-IV szkół podstawowych, gdzie prowadzona jest orientacja zawodowa, w klasach VII i VIII oraz w określonych typach szkół ponadpodstawowych realizowane są obowiązkowe zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego prowadzone przez wykwalifikowanych doradców zawodowych.