EuroSkills 2023: w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych

50 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 600 zawodników z 32 krajów, którzy będą rywalizować w 42 konkurencjach i 100 tys. gości z zagranicy – w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych EuroSkills 2023. Polska organizuje je po raz pierwszy.

Publikacja: 06.09.2023 11:30

Polska drużyna na EuroSkills 2023

Polska drużyna na EuroSkills 2023

Foto: materiały prasowe

- Gdybyśmy wiedzieli z czym wiąże się organizacja takiej imprezy, to nie wiem, czy byśmy się na nią zdecydowali. Nieświadomość jest zbawienna – żartuje Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest odpowiedzialna za organizację tych zawodów. Chodzi o to, że Polska miała zaledwie 15 miesięcy na jej zorganizowanie podczas gdy inne kraje o tym, że będą gościć uczestników Euroskills dowiadują się co cztery lata wcześniej. – Pierwotnie ta impreza miała odbyć się w Sankt Petersburgu, ale z uwagi na wybuch wojny w Ukrainie zdecydowano się przenieść ją do naszego kraju – mówi Poszytek. – To zaskakujące, bo Polska dołączyła do programu tych zawodów dopiero sześć lat temu – dodaje. I zaznacza, że zawody odbywają się według bardzo wyśrubowanych standardów, które Polsce, według opinii zagranicznych ekspertów, udało się spełnić.

EuroSkills to największy konkurs umiejętności branżowych organizowany w Europie od 2008 r. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół zawodowych, studenci kierunków technicznych oraz osoby rozpoczynające karierę zawodową. Ważne, by zawodnik był pełnoletni, ale miał nie więcej niż 25 lat. Zmagania w Gdańsku rozpoczęły się 5 września i potrwają do soboty 9 września. – Zawodnicy będą rywalizować w wielu dziedzinach - od tradycyjnych zawodów jak gotowanie, dekarka, stolarka, instalacje elektryczne i hydrauliczne, obsługa maszyn czy fryzjerstwo aż po supernowoczesne zawody takie jak cyberbezpieczeństwo i integracja robotów przemysłowych, robotyka mobilna. To wszystkie te zawody, które występują w zdrowo rozwijającej się gospodarce – mówi Poszytek.

Czytaj więcej

W poszukiwaniu mistrzów przyszłości – EuroSkills Gdańsk 2023

Podczas przygotowania do zawodów oprócz zawodników biorą udział także przedstawiciele środowiska akademickiego i firm.

Polacy mocni w spawani, florystyce i gotowaniu

Jak podkreślają organizatorzy, zawody te są pewnego rodzaju olimpiadą dla specjalistów. Stąd też wtorkowa ceremonia otwarcia przypominała tę ze sportowych olimpiad – była parada zawodników ze wszystkich uczestniczących krajów, piękna oprawa artystyczna i słowa o tym, że wszyscy, którzy wezmą udział w zawodach są wygranymi. - Wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu umiejętności zawodowych, by mogli osiągnąć światowej klasy poziom, przyświeca wszystkim naszym działaniom w WorldSkills Europe, ponieważ wierzymy, że dzięki umiejętnościom można zmienić świat - podkreśliła Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe i zwróciła się do zawodników. - Niezależnie od tego, którzy z was zdobędą medale, wszyscy już teraz jesteście zwycięzcami. Macie za sobą niezwykłą przygodę rozwoju osobistego i zawodowego, i osiągnęliście już bardzo wiele w drodze do tej chwili. EuroSkills to wasza trampolina do nawet większego sukcesu zawodowego.

Ale wygrana jest jednak ważna. – Mamy już medale z poprzednich zawodów, z poziomu europejskiego i światowego. Polacy są mocni we florystyce, gotowaniu, spawaniu. Ale w tym roku mamy bardzo dobrych zawodników w kategoriach związanych z nowoczesnymi technologiami – mówi Poszytek.– Polska, mimo że jest organizatorem, żadnych forów nie ma. Ale myślę, że jakieś medale mogę obiecać – podsumowuje szef imprezy.

Materiał Promocyjny
Szkoła ery cyfrowej: uczniowie tego liceum tworzą profesjonalne gry wideo w 36 godzin
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał partnera
Powstaną branżowe centra umiejętności
Rozwój zawodowy
Euroskills 2023: Polscy zawodnicy otrzymali rekordową liczbę medali
Rozwój zawodowy
W poszukiwaniu mistrzów przyszłości – EuroSkills Gdańsk 2023
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rozwój zawodowy
Rozwój współpracy pomiędzy szkołami, instytucjami a rynkiem pracy. Kolejny etap reformy szkolnictwa branżowego