Facetka_z_Poradni: a jeśli twoje dziecko zabiją rówieśnicy

Zdrowe granice pozwalają dzieciom i młodzieży zdrowo się rozwijać. Sprawiają, że dziecko wie, że każdy ma granice i zarówno moje granice, jak i innych, są ważne. Należy je szanować. Gdy tych granic nie ma – Twoje dziecko jest odsłonięte jak ogród bez ogrodzenia.

Publikacja: 22.03.2023 11:59

W polskich szkołach nie brakuje przemocy. Więcej niż co piąty uczeń twierdzi, że jest dręczony fizyc

W polskich szkołach nie brakuje przemocy. Więcej niż co piąty uczeń twierdzi, że jest dręczony fizycznie i psychicznie.

Foto: Fotolia

 - pa Mamuś!

 - pa, Kochanie!

I dziecko wyszło z domu. Jak każdego dnia, oczywiste było Wasze spotkanie po południu, zdawkowe rozmowy zmęczonych ludzi, wyjście do swoich pokoi, może wspólne posiłki, sen.

Ale tego dnia Twoje dziecko nie wróciło. Wydarzyło się coś strasznego, co zgotowali Twojemu dziecku…jego rówieśnicy. Może tymi samymi słowami żegnali się rano ze swoimi rodzicami?

Nic tak mnie nie porusza, jak bezpieczeństwo dzieci. I każdy kto mnie zna, wie, że temat ten jest dla mnie niedyskutowalny – ta wartość jest wartością uniwersalną, możemy ją sobie tylko doprecyzować.

My dorośli jesteśmy za to odpowiedzialni. My.

To pogadajmy jak dorośli.

Kiedy dziewczynka nagrywa katowanie swojego kolegi, a następnie wrzuca to na swojego Instagrama – to pytam, gdzie byli jej dorośli, gdy ta granica przesunęła się tak daleko?

Bo przecież nie stało się to jednego dnia?

Kiedy dziewczynka nagrywa katowanie swojego kolegi, a następnie wrzuca to na swojego Instagrama – to pytam, gdzie byli jej dorośli, gdy ta granica przesunęła się tak daleko?

Ola Rodzewicz

Słyszeliście o syndromie gotującej się żaby? Jeśli włożysz żabę do garnka z wodą i zaczniesz powoli ją podgrzewać, wraz ze wzrostem temperatury, żaba zacznie do niej dostosowywać temperaturę swojego ciała. Żaba utrzymuje się przy życiu dostosowując swoją temperaturę do środowiska. I tak żaba w Twoim garnku będzie zużywać swoją energię do tego, aby dostosować się do podgrzewanej wody. Kiedy woda jest już na granicy zagotowania, żaba już nie potrafi się dostosować. W tym momencie decyduje się wyskoczyć, ale ponieważ wykorzystała całą swoją energię na dostosowywanie się, nie udaje jej się tego zrobić. Umiera.

Granice dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. My dorośli mamy je stawiać w sposób dojrzały i z miłości. Naturalnie i zgodnie ze swoimi potrzebami rozwoju, dzieci będą próbowały te granice przekraczać…właśnie po to, by poczuć się bezpiecznie, gdy Ty im tę granicę postawisz.

Jeśli jednak jesteś jak ta gotująca się żaba i z obojętności, bierności, pozwalasz systematycznie przekraczać swojemu dziecku granice …to zastaje się sytuacja, gdy jesteś już ugotowany i nie masz siły „wyskoczyć z garnka”. Tylko cenę za to zapłacisz nie tylko Ty, ale przede wszystkim, Twoje dziecko.

Przykłady? Proszę bardzo:

 - zakładasz profil na Fb czy Tik Tok swojemu dziecku przed 13 rokiem życia. Zrobiłeś/aś to? To dajesz dostęp swojemu dziecku do treści, które nie są przeznaczone dla dzieci w tym wieku. Właśnie „gotujesz” siebie i swoje dziecko. Efekt zobaczysz za kilka lat, gdy treści te będą miały wpływ na jego/jej zachowanie i nie odwrócisz tego…bo „temperatura wody będzie za wysoka” a Ty zużyłeś/aś już całą energię na „dostosowanie się” do tego, co robiło Twoje dziecko.

 - zgadzasz się np. na palenie wyrobów tytoniowych swojego dziecka przed 18 r.ż. Widzę prawie codziennie młodych ludzi z papierosami czy iqosami. Rozumiem, że mają prawnych opiekunów? To gdzie jesteś?! I najgorsze, gdy oburza Cię np. to, że nauczyciele i nauczycielki jeszcze walczą o Twoje dziecko i zwracają uwagę na to, że to niewłaściwe.

Czytaj więcej

Facetka_z_Poradni: Koniec semestru, oddziały psychiatryczne pękają w szwach

Zdrowe granice pozwalają dzieciom i młodzieży zdrowo się rozwijać. Sprawiają, że dziecko wie, że każdy ma granice i zarówno moje granice, jak i innych, są ważne. Należy je szanować. Gdy tych granic nie ma – Twoje dziecko jest odsłonięte jak ogród bez ogrodzenia. Wyobraź sobie to teraz. Że Twoje dziecko jest pięknym ogrodem, o który dbasz. Sprawiasz, że są w nim piękne kwiaty, warzywa i owoce. Nie przyszło Ci jednak do głowy, że ogrodzenie tego ogrodu byłoby ważne, by nie każdy miał do niego dostęp. By to Twoje dziecko decydowało, komu uchyli furtkę.

Więc skoro nie ma granic - wchodzi każdy. Są tacy, których zachwyca, są tacy, którzy przyszli tylko po to, by niszczyć. I niszczą. A Ty nie dałeś/aś swojemu dziecku narzędzi, by mogło się ochronić.

To co możesz zrobić, to wyskoczyć z tej „gotującej się wody”, gdy jeszcze masz siłę, by to zrobić.

Zabieranie telefonu czy odcinanie dziecka od Internetu – to najgorsze rozwiązanie.

Dobre rozwiązania wymagają naszego czasu i uwagi. A to zapewne wysoki koszt dla Ciebie? Zastanów się zatem dobrze, czy masz zasoby, by wyskoczyć z tej podgrzewanej wody?

Zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisów/ek. Umów się na rozmowę z psychologiem szkolnym czy psychologiem w publicznej poradni psychologiczno – pedgogicznej. Zapytaj, co i jak robić, by nie stracić dziecka. Warto szukać wsparcia i pomocy. Nikt z nas nie jest wolny od popełniania błędów. Ważny jest moment, w którym podejmujemy decyzję o zmianie. Trzymam kciuki. Powodzenia.

Czytaj więcej

Fala samobójstw najwyższa od lat

 - pa Mamuś!

 - pa, Kochanie!

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
edukacja
Zakaz przynoszenia smartfonów do szkół? Jednoznaczna deklaracja Przemysława Czarnka
edukacja
Zakaz używania smartfonów w szkołach? Przemysław Czarnek: To jest kompetencja szkół
edukacja
24 tys. uczniów w programie „W służbie prawu”. Poznawali więzienia od kuchni
Rodzice i uczniowie
Facetka_z_Poradni: kiedy dziecko może jechać samo na wakacje?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rodzice i uczniowie
I ty znasz kogoś ze spektrum autyzmu. 10 rzeczy, które o autyzmie warto wiedzieć