Matura 2025 z języka polskiego: Jak będzie wyglądał egzamin pisemny, a jak ustny?

Już wkrótce rozpoczną się tegoroczne matury. Pierwszym ze zdawanych przedmiotów będzie język polski. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym odbędzie się w poniedziałek 5 maja o godz. 9.00. Kilka dni później abiturienci podejdą do egzaminów ustnych. Jak będzie wyglądać matura z języka polskiego? Oto szczegóły.

Publikacja: 26.04.2025 07:36

Matura z języka polskiego. Jak będzie wyglądał egzamin?

Matura z języka polskiego. Jak będzie wyglądał egzamin?

Foto: Adobe Stock

Egzamin z języka polskiego, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, jest na maturze obowiązkowy. Maturzyści mogą również wybrać język polski jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ich szczegółowy opis przygotowano w informatorze zamieszczonym na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin maturalny z języka polskiego 2025. Jak wygląda część pisemna?

Część pisemna egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut. Maturzysta musi w tym czasie rozwiązać zadania znajdujące się na dwóch arkuszach. Pierwszy z nich składa się z dwóch części: testu „Język polski w użyciu" oraz testu historycznoliterackiego. Drugi arkusz jest przeznaczony na wypracowanie.

Test „Język polski w użyciu" zawiera od 5 do 7 zadań, za które można otrzymać łącznie 10 punktów. Test historycznoliteracki zawiera od 6 do 15 zadań. Do zdobycia jest w tym przypadku 15 punktów. W obu częściach znajdują się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Za wypracowanie można uzyskać 35 punktów. Łącznie w części pisemnej można zdobyć 60 punktów.

Czytaj więcej

Kiedy startują matury 2025? Kiedy zakończenie roku szkolnego dla maturzystów?

W pierwszej części egzaminu zadania dotyczą tekstów zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym i mogą zawierać odniesienia do innych utworów, wymagające zderzenia ich z sensem znajdujących się w arkuszu tekstów. Jednym z zadań jest napisanie notatki syntetyzującej.

W teście historycznoliterackim znajdują się zadania dotyczące każdej z dwóch grup okresów literackich:

  • starożytność,, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm
  • Młoda Polska, 20-lecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r.

W trzeciej części egzaminu maturzyści znajdą dwa tematy wypracowania do wyboru. Zdający musi uwzględnić w nim dwa utwory literackie, w tym lekturę obowiązkową oraz dwa konteksty pogłębiające rozumienie omawianych utworów. Tekst wypracowania nie może zawierać mniej niż 300 wyrazów.

Czytaj więcej

Matura 2025: Ile kosztują korepetycje? Za te przedmioty trzeba zapłacić najwięcej

Matura z języka polskiego 2025. Część ustna

Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego trwa 30 minut, z czego 15 minut przewidziano na przygotowanie do odpowiedzi, a kolejne 15 minut na wypowiedzi monologowe oraz rozmowę z komisją. W tej części egzaminu można uzyskać 30 punktów.

Najpierw maturzysta losuje jeden z zestawów egzaminacyjnych. Składa się on z dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczy znajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej, zamieszczonej w podstawie programowej na poziomie podstawowym i tworzenia wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu.

Drugie zadanie jest związane z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem. Zagadnienie należy omówić na podstawie dołączonego do polecenia materiału. Podczas egzaminu zdający nie może liczyć na żadne wyjaśnienia dotyczące wylosowanych zadań.

Jak czytamy w „Informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego od roku szkolnego 2024/2025" zamieszczonym na stronie CKE, część ustna egzaminu ma za zadanie sprawdzić umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki.

Czytaj więcej

Matura 2025 ze zmianami. Na jakie nowości powinni się przygotować maturzyści?

W informatorze znaleźć można przykładowe zadania egzaminacyjne zarówno w części ustnej, jak i części pisemnej wraz z rozwiązaniami.

Matura z języka polskiego. Poziom rozszerzony

Maturzyści, którzy wybiorą język polski jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, będą mieli za zadanie napisać wypracowanie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych. Do wyboru są dwa tematy. Dotyczą one literatury (poezji, prozy, dramatu).

Wskazane są cztery obowiązkowe elementy - trzy utwory literackie, w tym jedna lektura z listy lektur obowiązkowych oraz jeden kontekst do wyboru spośród: historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego.

Egzamin trwa 210 minut. Wypracowanie nie może mieć mniej niż 400 wyrazów. Do zdobycia jest 35 punktów.

Egzamin z języka polskiego, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, jest na maturze obowiązkowy. Maturzyści mogą również wybrać język polski jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ich szczegółowy opis przygotowano w informatorze zamieszczonym na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin maturalny z języka polskiego 2025. Jak wygląda część pisemna?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Lista lektur obowiązkowych na maturę 2025. Poziom podstawowy i rozszerzony
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: Pytania jawne z języka polskiego. Nowa lista
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matematyka na maturze 2025: Zadania, tematy, wymagania, czas
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom rozszerzony. Odpowiedzi eksperta
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta