Dziś w samo południe premier Donald Tusk spotka się z rektorami i naukowcami. Przedstawi im rządowe założenia reformy, która ma unowocześnić szkolnictwo wyższe oraz ściślej powiązać naukę z gospodarką.
Kierunki zmian to efekt prac resortu nauki i zespołu ekspertów, który powołała minister Barbara Kudrycka. W jego skład weszli m.in. rektor UJ Karol Musioł, prezes Fundacji Rektorów Polskich Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz.
Zdolni młodzi ludzie już po licencjacie będą mogli robić doktorat. Zniesiona zostanie habilitacja
Projekty ekspertów resort trzymał w tajemnicy. „Rz” udało się jednak ustalić, jakie są najważniejsze rozwiązania zaproponowane przez zespół. – Nie będzie powszechnej odpłatności za studia – mówi jeden z ekspertów. – Przynajmniej nie w tej kadencji rządu – dodaje inny.
Zniesiona zostanie habilitacja. Zdolni młodzi ludzie już po licencjacie będą mogli robić doktorat. Zmienią się zasady finansowania badań. W ciągu dwóch lat ma maleć kwota dotacji na badania statutowe, rozdzielanych teraz według dorobku naukowego instytucji. Pieniądze mają być zdobywane w konkursach.