Firmy, które prowadzą szkolenia dla menedżerów, lubią definiować nowoczesne kierowanie zespołem za pomocą cytatów z liderów marketingu. Cytują na przykład Ruperta Ealesa-White’a, autora wielu publikacji, który zarządza dwiema firmami konsultingowymi specjalizującymi się w szkoleniach rozwijających umiejętności menedżerskie i jest ekspertem w zakresie przywództwa, zarządzania, budowania zespołu i umiejętności interpersonalnych. Eales-White napisał: „Kierowanie zespołem jest sztuką. Sztuką przekonywania, motywacji i negocjacji. Budzi stres, gdy kierujący nie osiąga zamierzonych celów. Daje satysfakcję, gdy wszyscy pojmują cel i sens wspólnego działania”. Kierujący zespołem to skuteczny lider realizujący założony cel, dążący do zwiększenia poziomu zaangażowania, motywacji i kompetencji pracowników, nawiązujący przy tym właściwe relacje z ludźmi.
By tego wszystkiego się nauczyć, warto skorzystać z menedżerskich szkoleń. Takie kursy są adresowane do kierowników, menedżerów chcących doskonalić umiejętności kierowania zespołem. Szkolenia dopasowywane są do poziomu umiejętności uczestników: dla początkujących kierowników (staż pracy na kierowniczym stanowisku do roku) i dla kierowników z dłuższym stażem na stanowisku menedżerskim.
Osoby biorące udział w szkoleniach z kierowania zespołem zdobywają wiedzę z zakresu przywództwa i stylów kierowania – tu mogą określić własny styl zarządzania. Poznają zasady i reguły panujące w grupie, efektywnej komunikacji w zespole, prowadzenia efektywnych zebrań, motywowania pracowników i korzystania z ich potencjału. Dowiedzą się też, jak radzić sobie z narzekaniem pracowników czy rozwiązywać sytuacje trudne, konfliktowe, jak komunikować decyzję o zwolnieniu, poznają zasady prowadzenia rozmów z pracownikami (rozmowa planująca, monitorująca, oceniająca, motywująca).
Adrianna Zbińska, dyrektor działu badań i koordynacji szkoleń Agencji Sedno z Legnicy, uważa, że po takim kursie nawet brygadzista nauczy się zarządzania w grupie. – Przecież on też kieruje zespołem ludzkim, więc jest menedżerem – twierdzi.
Sedno prowadzi szkolenia we Wrocławiu i Poznaniu. – Czy ktoś jest liderem, tylko częściowo zależy od jego własnych cech. Wcale nie jest proste być dobrym menedżerem. Bo czy jest nim osoba kierująca zespołem czy też lider mający autorytet u podwładnych? My uczymy, jak zostać liderem. Dlatego w programie zajęć tak dużo psychologii – mówi Zbińska.