– Pomysł na stworzenie takiej bazy zrodził się z potrzeby. Zależało nam na zdynamizowaniu współpracy nauki uniwersyteckiej z gospodarką. Było to w okresie przygotowań do utworzenia uczelnianego centrum transferu technologii – tłumaczy Wojciech Samulowski, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które jest odpowiedzialne za administrowanie i bieżące uaktualnianie zasobów bazy projektów badawczych i specjalistów.
Dodaje, że nadrzędnym celem utworzenia bazy (podobnie jak pozostałych, przygotowanych w 2008 r. trzech internetowych baz danych UWM: bazy ekspertów, bazy ofert technologiczno-usługowych i bazy prac dyplomowych) jest ułatwienie transferu do gospodarki nowych technologii i wyników badań uniwersyteckich naukowców oraz zacieśnianie współpracy naukowo-badawczej z uczelniami czy jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Naukowcy z UWM tłumaczą, że uczelnia musiała stworzyć taki spis, gdyż szkoła jest dużym ośrodkiem naukowym.
– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest największą jednostką dydaktyczną oraz badawczo-rozwojową w województwie warmińsko-mazurskim – tłumaczy dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Dwa tysiące tamtejszych naukowców prowadzi oryginalne badania naukowe nad 37 różnymi problemami badawczymi. Poza tym na uczelni jest 15 wydziałów, w których z kolei funkcjonuje ponad 170 katedr bądź instytutów, a zespołów badawczych jest jeszcze więcej. – Ogarnięcie tak licznej struktury w zakresie prowadzonych badań wydawało się możliwe jedynie poprzez stworzenie bazy i jej stałe aktualizowanie – tłumaczy dyr. Samulowski.
Baza gromadzi i umożliwia wyszukiwanie aktualizowanej informacji na temat prowadzonych na UWM prac naukowych. Ma zapewnić potencjalnym użytkownikom łatwe, bezpłatne i szybkie dotarcie i korzystanie z potencjału badawczego uczelni.