– Studia techniczne uczą logicznego myślenia i skutecznego, ekonomicznego rozwiązywania problemów – przekonuje Bianka Siwińska, redaktor naczelna „Perspektyw”. – I są to uniwersalne umiejętności. Dlatego wykształcenie inżynierskie daje szansę na świetną karierę nie tylko w branży technicznej. Co trzeci poseł i co drugi szef firmy z zestawienia „Rz” 500 największych firm ma wykształcenie inżynierskie. To nie przypadek.
Dlatego uczelnie chcą do podjęcia studiów na tych kierunkach przekonać maturzystki. Promocję rozpoczną studenci z samorządu Politechniki Poznańskiej, którzy dziś i jutro odwiedzą dziesięć miejscowych liceów. – Wybraliśmy prestiżowe szkoły, które zajęły najwyższe miejsca w rankingu „Rz” i „Perspektyw” – mówi Mateusz Płowens, student II roku. – Pójdziemy z kwiatami i ulotkami.
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza wysłała zaproszenia do 150 szkół z województwa małopolskiego. Ale czeka na maturzystki z całego kraju. Te, które chcą przyjechać, logują się na stronie AGH.
– Przyjazd zapowiedziały dziewczyny z Gdańska, Elbląga, Bydgoszczy, Opola, Wałbrzycha, Tomaszowa Mazowieckiego, Lublina, a nawet Warszawy – wylicza pełnomocnik rektora Anna Chwiedyk. – Będą mogły zobaczyć, jak wytwarza się pioruny, i przebywać w komorze bezechowej, a jest to niewiarygodne uczucie.
Na Politechnice Łódzkiej dzień otwarty zapowiada się równie atrakcyjnie. – Mamy w programie wykład o modzie XXI wieku i pokaz mody w wykonaniu studentek z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów – zdradza Małgorzata Trocha, pełnomocnik rektora. – W Instytucie Papiernictwa i Poligrafii będzie można uczestniczyć w warsztatach z papieru czerpanego, a na Wydziale Biotechnologii zrobić dla siebie naturalny krem.