– To studia z przyszłością. Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego w najbliższych 10 – 15 latach znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników w naziemnym sektorze lotniczym – przekonuje Bartosz Pomianek, kierownik projektu „Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management".
Anglojęzyczne studia dotyczące zarządzania naziemną infrastrukturą lotniczą uruchomiła w październiku ubiegłego roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Istotnym elementem tych studiów są zajęcia praktyczne prowadzone przez międzynarodowych ekspertów z branży lotniczej, a także praktyki w liniach lotniczych. W kwietniu uczelnia podpisała umowę o współpracy z Lufthansą. – Nasza firma inwestuje w edukację i jednocześnie w swoją przyszłość. Będziemy służyć pomocą przy formułowaniu programu studiów dostosowanego do potrzeb rynku lotniczego – mówił Bart Buyse, dyrektor generalny Deutsche Lufthansa.
W ubiegłym roku na tę specjalność aplikowali kandydaci z całej Polski, a nawet z zagranicy. – To studia elitarne dla wybitnych studentów. Na pierwszy rok przyjęliśmy 60 osób. Chcemy utrzymać elitarność tego kierunku, dlatego liczba miejsc w tegorocznym naborze również jest ograniczona – mówi Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ.
Na poznańskim uniwersytecie otwarto m.in. bezpieczeństwo narodowe
– W bieżącym roku otwieramy dwa nowe kierunki: informatykę systemów na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz geologię na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii – informuje Agnieszka Niczewska, rzecznik Politechniki Wrocławskiej. – Nowe kierunki tworzone są na podstawie zapotrzebowania rynku pracy, analizy rozwoju sektorów przemysłowych, które już teraz albo w przyszłości będą potrzebowały wykształconych przez nas specjalistów inżynierów – podkreśla.
Zwraca uwagę, że technologie są coraz bardziej specjalistyczne, dlatego też kierunki studiów ulegają coraz większemu rozdrobieniu. – Uruchomienie kierunku geologia ma również związek z naszym położeniem geograficznym, bogatymi złożami minerałów na Dolnym Śląsku i informacjami o możliwości wydobywania w Polsce gazu łupkowego – tłumaczy.