Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.03.2015 18:31 Publikacja: 05.03.2015 20:47
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Łokaj
Dokument, do którego dotarła „Rzeczpospolita", to raport z przeprowadzonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) badania „Zgodność oceniania zadań otwartych przez egzaminatorów matury 2008 r.". Ma klauzulę „do użytku wewnętrznego". W badaniu CKE wzięło udział 22,5 tys. egzaminatorów, w tym przewodniczący komisji egzaminacyjnych oraz weryfikatorzy z całego kraju. Sprawdzali oni autentyczne rozwiązania zadań z matury. Wyniki są szokujące.
W przypadku języka polskiego z grupy 7,5 tys. egzaminatorów błędy w sprawdzanych arkuszach popełniło 46 proc., z czego 20 proc. dwa lub więcej. W jednostkowych przypadkach egzaminatorzy sprawdzający 12 zadań mylili się 10, 11, a nawet 12 razy. Jeszcze gorzej wypada język angielski, czyli najchętniej wybierany przez uczniów egzamin językowy, należący do grupy przedmiotów obowiązkowych. Spośród 5 tys. badanych egzaminatorów błędy popełniło aż 86 proc. z nich. Przeszło połowa więcej niż jeden. Jedno z zadań, które oceniało siedem elementów wiedzy, egzaminatorzy ocenili na 118 różnych sposobów.
W przypadku matematyki, która wtedy nie była jeszcze obowiązkowa na maturze, błędy w ocenie pracy popełniło 70 proc. egzaminatorów, z czego 50 proc. dwa lub więcej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Mirosław Minkina, rektor Uniwersytetu w Siedlcach, wysyłał do podwładnych wiadomości o charakterze seksualnym, a...
Podwyżka, wyrównanie, wyższe dodatki w stolicy – wszystko wskazuje na to, że obecna władza poszukuje głosów prze...
Co roku tysiące młodych ludzi chce rozpocząć studia na kierunku wybranym zgodnie z ich zainteresowaniami. Jednym...
Postawiliśmy na decentralizację i autonomię szkół. To przynosi efekty – mówi Kristina Kallas, minister edukacji...
Wiosną 2025 roku Zakopane ponownie stanie się miejscem spotkania naukowców, pedagogów, nauczycieli, studentów i...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas