Żakowski do maturzystów: Opowiedzcie swoją Polskę przyszłości i wygrajcie indeksy

Jacek Żakowski apeluje do maturzystów i zachęca ich do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Fundację Collegium Civitas. "Macie za sobą egzamin dojrzałości, więc włączcie się do debaty i dojrzałego zbiorowego namysłu. Opowiedzcie nam swoją Polskę przyszłości” – podkreśla.

Publikacja: 17.05.2023 11:59

Żakowski do maturzystów: Opowiedzcie swoją Polskę przyszłości i wygrajcie indeksy

Foto: Adobe Stock

Jacek Żakowski zachęca tegorocznych maturzystów do wzięcia udziału w konkursie „Zima, wiosna, lato, jesień – moja Polska po wyborach 2023”, który organizowany jest przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas przy współpracy Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Macie głos. Macie prawa. Włączcie się. Wypowiedzcie się. Pomóżcie zbudować lepszą Polskę. I wygrajcie indeksy. Macie czas do końca maja” – podkreśla Żakowski. „Ten rok to dla Was dwa wielkie egzaminy. Edukacyjny i obywatelski. Czyli matura i wybory. Matura już praktycznie za Wami. Jej wynik naznaczyło to, że cała Wasza edukacja to okres narastającego chaosu i kolejnych kryzysów w oświacie. W polskiej historii niewiele było roczników tak boleśnie dotkniętych beztroskimi eksperymentami edukacyjnymi dorosłych. W imieniu starszych pokoleń mogę Was tylko przeprosić” – dodaje. 

Czytaj więcej

Wiemy z czym musieli zmierzyć się maturzyści. Znów "Pan Tadeusz"

Jak czytamy w napisanym przez Jacka Żakowskiego do maturzystów liście, „bez względu na wynik wiosennych egzaminów, czekający nas wszystkich egzamin jesienny zdecyduje, które wizje i jaki styl sprawowania władzy zwyciężą”. „Los kolejnych pokoleń maturzystów jest więc teraz także w Waszych rękach. Od tego, jak wypełnicie karty do głosowania może w ich, Waszym i każdego z nas życiu zależeć jeszcze więcej, niż od tego, jak wypełniliście arkusze maturalne” – kontynuuje.

Żakowski podkreśla, że „jesienią staniemy przed szansą, ale też przed ryzykiem’. „Nawet jednak jeżeli w jesiennych wyborach wspólnie postawimy na szansę, jej spełnienie będzie zależało od tego, jak później z niej skorzystamy. A to już zależy nie tyle od jednej wyborczej decyzji, co od jakości pomysłów na naprawę bezliku polskich spraw. Nie tylko edukacji” – pisze. 

Tegoroczny konkurs nie wymaga pisania tasiemcowych esejów, lecz trochę wyobraźni, krytycznego myślenia i świeżego spojrzenia. 

Maturzyści, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w konkursie mają opowiedzieć swoje wyobrażenie Polski, albo jakiejś jej części, po tegorocznych wyborach. „Macie czas do końca maja. Złapcie po maturze oddech i podzielcie się swoimi pomysłami, lękami, marzeniami, żeby zainspirować innych i zmienić naszą wspólna przyszłość na lepsze” – pisze Żakowski.

Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody finansowe i bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas oraz Uniwersytetu SWPS. 

Jak podkreśla Żakowski, tegoroczny konkurs na temat: „MOJA POLSKA PO WYBORACH 2023” nie wymaga pisania tasiemcowych esejów, lecz wymaga trochę wyobraźni, krytycznego myślenia, świeżego spojrzenia. „Puśćcie wodze fantazji i refleksji” – zaznacza. 

Najlepsze prace wybiorą tworzący Concilium Civitas polscy profesorowie nauk społecznych pracujący na czołowych uniwersytetach świata. Laureaci będą na koszt organizatorów zaproszeni do publicznej dyskusji z członkami Concilium podczas ich tegorocznego spotkania w Warszawie, które odbędzie się w dniach 21-23 lipca.

Szczegóły dotyczące konkursu możecie znaleźć na stronie internetowej Concilium Civitas.

Edukacja
Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych uczelni biznesowych na świecie
Edukacja
Ruszył maturalny maraton. Na języku polskim zaskoczył Mickiewicz
Edukacja
Jak wygląda polska kadra na EuroSkills 2023
Edukacja
Minister Czarnek wymyślił problem, a teraz go rozwiązuje
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Edukacja
Skąd minister zdrowia wziął 40 mln zł dla nowego wydziału medycznego na KUL? „Wrzutka” PiS
Edukacja
Różnorodne badania naukowe to szansa na nowe technologie