Jak wynika ze statystyk Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w 2016 roku do matury w Polsce przystąpiło około 260 tysięcy uczniów szkół średnich, liceów ogólnokształcących i techników. Blisko 60% z nich zamierzało kontynuować naukę i złożyć dokumenty na studia. Jeśli młody człowiek interesuje się biologią, chemią czy fizyką, rodzice mogą doradzić podjęcie studiów na uczelni przyrodniczej. Jest ich w naszym kraju kilkanaście, a ponadto kilka szkół wyższych prowadzi też wydziały przyrodnicze. W różnorodnej ofercie można znaleźć kilkadziesiąt kierunków. Jeden z nich – biotechnologia – znalazł się w pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków w czasie rekrutacji na rok akademicki 2016/2017.
Kierunki przyrodnicze na polskich uczelniach
Studia przyrodnicze już od dawna nie kojarzą się wyłącznie z kształceniem przyszłych rolników, leśników czy geologów. Z roku na rok na uczelniach pojawiają się nowe, ciekawe kierunki, które odpowiadają na wyzwania współczesności i łączą w sobie aspekty przyrodnicze i techniczne. Warto wiedzieć, z jakimi programami nauczania się one wiążą i jakie perspektywy rysują się po ich ukończeniu.
Od niedawna w Polsce studiować można na przykład ochronę zdrowia roślin, gdzie kształci się specjalistów wdrażających dyrektywy unijne związane m.in. z wprowadzeniem obowiązku stosowania zasad integrowanej ochrony roślin. Coraz większą popularność zyskują też kierunki powiązane z zarządzaniem jakością żywności: bezpieczeństwo żywności, technologia żywności czy towaroznawstwo. To studia interdyscyplinarne, łączące w sobie nauki przyrodnicze, techniczne i ekonomiczne.