Najwięcej kandydatów na filologie

Ekonomia, psychologia, budownictwo i inżynieria biomedyczna – takie kierunki cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów w ubiegłym roku. Uczelnie przewidują, że w tym roku będzie podobnie

Aktualizacja: 27.05.2009 12:29 Publikacja: 27.05.2009 12:18

Absolwenci szkół średnich z tzw. starą maturą już mogą składać podania o przyjęcie na studia. Rejestracja tegorocznych maturzystów zacznie się pod koniec czerwca.

[srodtytul]Mniej chętnych na dziennikarstwo[/srodtytul]

Uniwersytet Jagielloński przygotował dla kandydatów na studia na rok akademicki 2008/2009 około 6725 miejsc na stacjonarnych jednolitych studiach magisterskich i studiach

I stopnia oraz ponad 2385 miejsc na studiach II stopnia, a także blisko 5 tys. miejsc na niestacjonarnych jednolitych studiach magisterskich i studiach I stopnia oraz ponad 3420 miejsc na niestacjonarnych studiach II stopnia. – Podczas tegorocznej rekrutacji podobnie jak w latach ubiegłych rejestracja kandydatów na wszystkie kierunki studiów odbywała się za pomocą systemu elektronicznej rejestracji kandydatów (ERK). W okresie od 21 maja do 11 września 2008 r. w systemie ERK kandydaci założyli 37 901 kont i dokonali 47 429 rejestracji na wszystkie rodzaje studiów – opowiada Katarzyna Pilitowska, rzecznik UJ. Dodaje, że najwięcej rejestracji, bo blisko 16,5 tys., uczelnia zanotowała 30 czerwca ub. roku. W czołówce nadal utrzymują się: filologie (angielska i orientalna), psychologia oraz psychologia stosowana – opowiada rzeczniczka uczelni. Zaznacza, że w roku akademickim 2008/2009 największą popularnością cieszyła się filologia hiszpańska, gdzie o jeden indeks walczyły blisko 24 osoby. W roku 2007/2008 o jedno miejsce na dziennikarstwie walczyło 21 osób, a rok później już tylko 13. Wśród maturzystów spadło też powodzenie psychologii.

W ubiegłym roku UJ uruchomił kilkanaście nowych kierunków i specjalności, m.in. neurobiologię, biofizykę i psychologię w zarządzaniu. Nowe kierunki i specjalności będą też w roku akademickim 2009/2010. Wśród nich kultura Litwy, języki i kultura krajów romańskich, antropologia historyczna, informatyka stosowana i kultura współczesna.

[srodtytul]Ciekawa inżynieria biomedyczna[/srodtytul]

Na Politechnice Krakowskiej w ub. roku największym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria biomedyczna, gdzie na 60 miejsc zgłosiło się 373 kandydatów. – Poza tym wielu chętnych było na takie kierunki, jak budownictwo (1695 kandydatów na 450 miejsc), inżynieria środowiska (1107 osób na 252 miejsca), ochrona środowiska (500 osób na 108 miejsc), architektura i urbanistyka (844 osoby na 200 miejsc) – opowiada Lesław Peters, rzecznik uczelni. – Miłym zaskoczeniem dla nas była tak wysoka liczba kandydatów na zainaugurowany w obecnym roku akademickim kierunek inżynieria biomedyczna – opowiada Lesław Peters. Jego zdaniem w tej chwili nie da się przewidzieć, jakie kierunki będą cieszyły się zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji.

[srodtytul]Popularna filologia hiszpańska[/srodtytul]

Na Uniwersytecie Śląskim w ub. roku największym zainteresowaniem cieszyła się socjologia reklamy.

O jedno miejsce – a było ich 30 – walczyło aż 17,13 osoby. Dużo chętnych było też na: filologię hiszpańską program tłumaczeniowy – z językiem rosyjskim – 14,64 na jedno miejsce, pedagogikę: zintegrowaną edukację wczesnoszkolną i wychowanie przedszkolne – 14,2 oraz realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię – 12,88. – Największą popularnością kandydatów na studia na Uniwersytecie Śląskim od kilku już lat cieszą się kierunki filologiczne, socjologia, pedagogika oraz reżyseria i realizacja obrazu filmowego – opowiada Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy uczelni. Dodaje, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że popularnością wśród kandydatów na studia w roku akademickim 2009/2010 będą się cieszyły te same kierunki. Ale uczelnia nie planuje zwiększenia limitu przyjęć na nie. W ubiegłym roku na UŚ uruchomiono nowe kierunki, m.in. edukację techniczno-informatyczną, filologię angielską: program kultura i literatura angielskiego obszaru językowego, języki wschodniosłowiańskie czy inżynierię materiałową.

W katowickiej Akademii Ekonomicznej najbardziej popularne w ub. roku były takie kierunki, jak finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, ekonomia, zarządzanie. O jedno miejsce na nich ubiegały się blisko trzy osoby. Na finanse i rachunkowość przyjęto 495 osób, na międzynarodowe stosunki gospodarcze 163, na ekonomię 255, a na zarządzanie 333 osoby. Zdaniem Kingi Kajfosz z zespołu ds. komunikacji społecznej w tym roku również może być dużo chętnych do studiowania finansów i rachunkowości, ekonomii czy zarządzania.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?