Centrum Nowych Technologii pomieści laboratoria, pomieszczenia dydaktyczne i naukowe trzech wydziałów Politechniki Śląskiej: Matematyczno-Fizycznego, Mechanicznego Technologicznego oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki. Budynek stanie w północnej części dzielnicy akademickiej, równolegle do projektowanej drogowej trasy średnicowej, w rejonie ulic: Konarskiego, Pola i Zimnej Wody.

– Dzięki realizacji inwestycji uporządkowana zostanie cała północna część dzielnicy akademickiej, która z powodu przebudowy układu komunikacyjnego Gliwic ma się szansę stać fasadą Politechniki Śląskiej, a jednocześnie reprezentacyjną wizytówką miasta – mówi Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Centrum będzie się składać z dwóch części. Od strony północnej w siedmiopiętrowym budynku znajdą się sale dydaktyczno-naukowe, a od strony południowej – trójkondygnacyjny blok pomieszczeń laboratoryjnych. Budynki połączą przewiązki mieszczące pomieszczenia dydaktyczne, audytorium i dyrekcję centrum. Między nimi zaprojektowano przeszklone dziedzińce. Kubatura budynku wyniesie ok. 65 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa – ok. 14 tys. mkw.

W projekcie zaplanowano zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Pomieszczenia będą wyposażone w instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną z systemami odzysku energii, system zasilania w energię ekologiczną pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na elewacji budynku oraz energię cieplną z kolektorów słonecznych. Planowane jest również wyposażenie obiektu w system strukturalnych sieci teletechnicznych i komputerowych, elektroniczne systemy sterowania i kontroli budynku, systemy kontrolno-pomiarowe, detekcji pożaru i oddymiania.

Umowa o dofinansowanie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego została podpisana 17 lipca 2009 r. Realizacja projektu planowana jest na lata 2009 – 2014. Inwestycja zostanie dofinansowana z pieniędzy unijnych w kwocie prawie 75,5 mln zł.