Dla większości studentów najważniejsze jest, by studia dały im wiedzę i umiejętności umożliwiające rozwój zawodowy oraz gwarantowały poczucie stabilizacji na rynku pracy. Czy uczelnie spełniają te wymagania młodych ludzi?
Stanisław Mocek: Wszystkie uczelnie, a zwłaszcza społeczne i humanistyczne, powinny inwestować w rozwój szczegółowych specjalizacji, ale uzupełnianych o przedmioty z dziedziny ekonomii, zarządzania, psychologii i przede wszystkim nowych mediów i technologii. Absolwenci takich studiów mają specjalistyczną wiedzę. Dzięki interdyscyplinarności programu są lepiej przygotowani do startu w życie zawodowe. Mogą elastycznie poruszać się na rynku pracy i próbować swoich sił w wielu branżach. Studia anglojęzyczne, takie jak International Relations, Political Science czy Asian Studies, prowadzone w Collegium Civitas umożliwiają naukę specjalistycznego słownictwa z danej dziedziny i stawiają każdego absolwenta w uprzywilejowanej pozycji w rywalizacji o miejsca pracy. Studenci coraz bardziej cenią sobie również nowe formy kształcenia. W tym roku akademickim, w ramach projektów dofinansowanych z UE, uruchomimy platformę e-learningową, która wesprze pilotażowo zajęcia na studiach podyplomowych.
Jak szkoły wyższe reagują na zmiany zachodzące na rynku pracy?
W Collegium Civitas stale je monitorujemy i współpracujemy z pracodawcami, samorządami czy organizacjami pozarządowymi przy opracowywaniu nowych programów studiów, które zapewnią absolwentom stabilną pozycję na rynku pracy. Na tej podstawie co roku weryfikujemy ofertę studiów o najnowsze trendy kształcenia w zakresie nauk społecznych i politycznych. Uruchamiamy specjalizacje dostarczające wiedzy z dziedzin kreujących zawody przyszłości, takich jak m.in. nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), współpraca rozwojowa i integracja międzykulturowa, analiza bezpieczeństwa międzynarodowego czy dyplomacja publiczna.
Nieocenionym wsparciem przy uruchamianiu nowych kierunków są fundusze unijne. Chętnie z nich korzystacie?