Aktualizacja: 17.12.2014 07:23 Publikacja: 17.12.2014 01:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Im więcej sześciolatków w szkołach, tym słabsze ich osiągnięcia edukacyjne – wynika z analizy „Ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów", które prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych. Dotyczy ono tego okresu, kiedy sześciolatki rozpoczynały naukę na życzenie rodziców (w przyszłym roku szkolnym do I klasy pójdą już obowiązkowo wszystkie).
W edycji 2012 w badaniu wzięło udział ponad 11 tys. dziewięciolatków – to uczniowie, którzy rozpoczynając naukę w 2009 r., mieli sześć lat – oraz przeszło 266 tys. dziesięciolatków, czyli dzieci, które poszły do szkoły jako siedmiolatki.
Co roku tysiące młodych ludzi chce rozpocząć studia na kierunku wybranym zgodnie z ich zainteresowaniami. Jednym z dylematów, przed którym stają, jest ten dotyczący modelu kształcenia: studia dwustopniowe czy jednolite magisterskie? Oba systemy mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Przedstawimy je w dzisiejszym artykule.
Postawiliśmy na decentralizację i autonomię szkół. To przynosi efekty – mówi Kristina Kallas, minister edukacji i badań Estonii.
Wiosną 2025 roku Zakopane ponownie stanie się miejscem spotkania naukowców, pedagogów, nauczycieli, studentów i wszystkich osób zainteresowanych przyszłością edukacji. XXXI Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra” zapowiada się jako jedno z najważniejszych forów debat o przyszłości polskiego szkolnictwa, przyciągając nie tylko specjalistów, ale i obserwatorów szukających odpowiedzi na pytania o kształt i sens współczesnego nauczania.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do premiera Donalda Tuska z pytaniami w sprawie lekcji religii w szkołach. W liście biskupi pytają m.in. o nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Eksperci chcą zapewnienia spójności wymagań określonych dla poszczególnych etapów nauki oraz opracowania jasnych wskazówek dotyczących poziomu szczegółowości wymagań.
Dofinansowanie obejmuje jedynie nauczycieli pozostających w zatrudnieniu na dzień 30 września 2023 r. Minister cyfryzacji informował jednak, że przewidywane jest umożliwienie otrzymania bonu na laptop nauczycielom zatrudnionym w placówkach po tej dacie.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat, w którym sprzeciwia się podpisanemu w piątek przez minister edukacji narodowej rozporządzeniu. Chodzi o zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych.
Pisemny egzamin z języka polskiego rozpoczyna cykl trzech, obowiązkowych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Co zmieniło się w egzaminie od zeszłego roku? Jakie typy zadań pojawią się w tegorocznych arkuszach?
Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zmniejszeniu liczby katechez i obowiązku organizowania ich na pierwszej lub ostatniej lekcji.
W 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w czwartek minister edukacji Barbara Nowacka.
W TIMSS 2023 wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy z niemal 60 krajów i regionów. Polscy uczniowie wypadli bardzo dobrze z matematyki i nauk przyrodniczych - niemniej, ich poczucie przynależności do szkolnych społeczności jest najmniejsze wśród badanych krajów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas