Studia podyplomowe to rozwiązanie dla specjalistów, którzy chcą elastycznie kształtować swoją ścieżkę rozwoju. – Rozszerzają kompetencje w bardzo wąskich dziedzinach, są uzupełnieniem dotychczasowych umiejętności. Na niektórych można uzyskać certyfikaty czy uprawnienia, które umożliwiają prace na danym stanowisku lub zmianę branży – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka Akademii Górniczo-Hutniczej.
Uniwersytet Rzeszowski, podobnie jak wiele innych uczelni, notuje duże zainteresowanie kandydatów studiami, których ukończenie wiąże się z nabyciem stosownych uprawnień. Tak jest w przypadku studiów nauczycielskich, w zakresie audytu wewnętrznego czy logopedii. – Studia podyplomowe pomagają być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i innowacjami w danej dziedzinie, zapewniając aktualną wiedzę i umiejętności, ale kształcenie to nie tylko nauka. To także możliwość nawiązania nowych, cennych kontaktów zawodowych – podkreśla mgr inż. Oskar Kaczorowski, kierownik działu kształcenia podyplomowego z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Szkoły wyższe co roku proponują nowości, by absolwenci byli jak najlepiej wykształceni. – W tym roku proponujemy pożądane na rynku kierunki studiów podyplomowych: pedagog specjalny w edukacji włączającej i psychologia edukacyjna z przygotowaniem pedagogicznym – dodaje Kaczorowski.
Tempo zmian gospodarczych wymaga dostosowania się
Anna Stoińska-Maraszek, dyrektor ds. rozwoju Uniwersytetu WSB Merito Szczecin uważa, że aktualne trendy skupiają się głównie wokół: IT, analizy biznesowej, big daty, a także ekologii i ochrony środowiska, co wynika głównie z tempa zmian gospodarczych, klimatycznych oraz rozwoju technologicznego. – Nasza topowa oferta jest niezmienna od lat, to m.in. kadry i płace, HR manager, administracja, psychologia w zarządzaniu, audyt, BHP, psychodietetyka, doradztwo podatkowe, rachunkowość, wycena nieruchomości – mówi. Ale odpowiadając na obecne trendy, uczelnia przygotowała kilka nowości. To m.in.: fintech – innowacje technologiczne na rynku finansowym, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i inne narzędzia prowadzące do transformacji energetycznej oraz zarządzanie turystyką wellbeing.
Popularne i przyszłościowe
Przyszłościowe, ale jednocześnie cieszące się największym zainteresowaniem w Akademii Górniczo-Hutniczej są studia podyplomowe z IT, analizy danych, cyberbezpieczeństwa, content marketingu, marketingu internetowego. – W ostatnim czasie popularny jest też audyting i certyfikacja energetyczna budynków, co wynika z konieczności dostosowania budownictwa w Polsce do wymogów dyrektyw UE oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjalistów, którzy mają tę wiedzę, stale potrzeba na rynku pracy. Studia kończą się uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu – mówi Anna Żmuda-Muszyńska.