Co trzeci absolwent studiów medycznych jest „prawie zdecydowany” na wyjazd za granicę. Dwie trzecie biorą pod uwagę emigrację, ale wolałyby zostać w kraju – podaje portal rynekzdrowia.pl opierając się na badaniach prof. Macieja Duszczyka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Badania zostały przedstawione podczas Forum Rynku Zdrowia. Jak opowiadał naukowiec, obecne badanie objęło absolwentów czterech uczelni (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).

Profesor zwrócił uwagę, że o ile Polska na przestrzeni ostatnich lat zmieniła status z państwa typowo emigracyjnego na państwo imigracyjne, o tyle w środowisku medycznym — a ogólnie wśród zawodów wysoko wykwalifikowanych — ten proces jest znacznie wolniejszy. 

Badani podkreślali, że dla ich postawy i planów zawodowych kluczowe jest nie tyle wynagrodzenie co warunki pracy – atmosfera i możliwości rozwoju.

Czytaj więcej

Skąd minister zdrowia wziął 40 mln zł dla nowego wydziału medycznego na KUL? „Wrzutka” PiS