Aktualizacja: 22.11.2024 01:04 Publikacja: 05.10.2022 15:33
W tym roku na studiach lekarskich i lekarsko-dentystycznych naukę rozpoczęła rekordowa liczba studentów.
Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Samorząd lekarski chce walczyć z uczelniami, które w jego opinii nie są przygotowane, by kształcić przyszłych lekarzy – nie mają odpowiedniej kadry, bazy klinicznej lub otrzymały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dlatego absolwenci tych uczelni najpierw otrzymają prawo wykonywania zawodu, ale zaraz potem zostanie wobec nich wszczęta procedura z art. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
- W przypadku stwierdzenia, że istnieje uzasadnione podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, okręgowa rada lekarska może powołać komisję, która wydaje opinię o przygotowaniu zawodowym tego lekarza– wyjaśnia Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Autonomia uczelni to pojęcie, które odnosi się do wielu obszarów działalności szkół wyższych w Polsce i które określa obecna ustawa o szkolnictwie wyższym z 2018 roku z późniejszymi zmianami.
Czy największej polskiej uczelni medycznej uda się wybrać rektora? Czy czeka nas kolejna odsłona dramatycznej walki o ten najważniejszy fotel w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Rozmowa z rektorem prof. Zbigniewem Gaciongiem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Bez znajomości polskiego i weryfikacji dokumentów o wykształceniu – polskie uczelnie od dekady, masowo, często bez jakiejkolwiek kontroli ściągają studentów cudzoziemców. Co drugi studiów nie kończy.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas