Czy taka organizacja szkolnych zajęć to wyjątek? A może szkoła po reformie oświaty zapowiedzianej na 2026 r. pójdzie właśnie w tym kierunku? O tym w podcaście „Szkoła na nowo” opowie dr Tomasz Gajderowicz, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
Aktualizacja: 08.10.2024 20:52 Publikacja: 02.10.2024 08:53
"Szkoła na nowo" - Tomasz Gajderowicz
Foto: podcasty.rp.pl
Czy taka organizacja szkolnych zajęć to wyjątek? A może szkoła po reformie oświaty zapowiedzianej na 2026 r. pójdzie właśnie w tym kierunku? O tym w podcaście „Szkoła na nowo” opowie dr Tomasz Gajderowicz, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Czy taka organizacja szkolnych zajęć to wyjątek? A może szkoła po reformie oświaty zapowiedzianej na 2026 r. pójdzie właśnie w tym kierunku? O tym w podcaście „Szkoła na nowo” opowie dr Tomasz Gajderowicz, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
Ważne, żeby ta nauka spowodowała, że nasze życie będzie lepsze. Nauka historii to nie tylko patrzenie w przeszłość, ale także w przyszłość - powiedziała w trakcie konferencji o nauczani historii Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Naturalnym wydaje się, że wraz z rozwojem technologii i unowocześnianiem podejścia do zarządzania kompetencjami zmienia się również sposób postrzegania procesów uczenia się i nauczania. Cyfryzacja tworzy nie tylko wyzwania, ale przede wszystkim nowe możliwości.
Edukacja obywatelska, która zastąpi Historię i Teraźniejszość (tzw. HiT), będzie nauczana w klasach drugich szkół ponadpodstawowych.
Poprzedni rok szkolny był czasem intensywnych reform wdrażanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 2 września uczniów czekają m.in. zmienione listy lektur i ograniczone podstawy programowe. Szkoły wdrożą z kolei pakiet zmian organizacyjnych.
Minister edukacji Barbara Nowacka podjęła jakiś czas temu decyzję o likwidacji obowiązkowych zadań domowych w polskich szkołach. Tymczasem, debata na ten temat nie rozpoczęła się ani w Polsce, ani w drugiej dekadzie XXI wieku.
Wymiar sprawiedliwości w sprawach rodzinnych jest w zapaści i wymaga głębokiej reformy. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje ustawę o ochronie dzieci, a Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z nową kampanią przeciwko przemocy.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Nauczyciele geografii uważają, że rozwiązanie, by geografia stała się częścią przedmiotu przyroda, jest niekorzystne dla uczniów.
List intencyjny w sprawie inwestycji w portfel domów studenckich Develia podpisała z Innova Capital i Solida Capital. Partnerzy chcą, by budowa pierwszych akademików rozpoczęła się w przyszłym roku.
Przy podliczaniu stażu pracy do emerytury pod uwagę brane są tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Do drugiej kategorii zalicza się między innymi czas nauki. Kto i na jakich warunkach może go wliczyć do okresów nieskładkowych?
Niektórzy nauczyciele mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jednak orzeczenia lekarskie do niego uprawniające wydane po 1 września 2024 roku mogą być nieskuteczne. Do sprawy odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Dyskusja o pracach domowych zadawanych uczniom toczyła się od marca, czyli od ogłoszenia rozporządzenia MEN, aż do okresu wakacyjnego. Temat powrócił z nowym rokiem szkolnym 2024/2025. Czego dotyczą wątpliwości?
Warszawa sprawdzi system alarmowania m.in. na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Najbardziej znany w Polsce świadek koronny, który przed laty pogrążył gang pruszkowski, został skazany za oszustwa kredytowe, korupcję i płatną protekcję. Wraz z nim eks-policjant, który kiedyś chronił go jako świadka.
Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął nowej definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości.
Arcybiskup Stanisław Gądecki będzie piastował urząd metropolity poznańskiego do czasu nominowania jego następcy — poinformowała we wtorek kuria. Taką decyzję podjął papież Franciszek.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
Nawet jak na Rosję ta łapówka robi wrażenie. Urzędnik Komitetu Śledczego Rosji w randze majora zainkasował ponad 2718 bitcoinów czyli równowartość ponad 670 mln zł (według kursu z 8.10.2024). Płaciła mu grupa hakerów.
Trwa sprzątanie po powodzi, która trzy tygodnie temu przeszła przez południowo-zachodnią Polskę. W niektórych miejscach odpady będą zbierane nawet do końca października.
Polska przegrała w arbitrażu z australijską firmą GreenX Metals. Ktoś powinien się wytłumaczyć, dlaczego polscy podatnicy muszą zapłacić ponad miliard złotych odszkodowania za lekceważenie prawa przy planowaniu dużej zagranicznej inwestycji.
Ewakuację ponad miliona osób zarządzono w hrabstwach na zachodnim wybrzeżu Florydy w USA. Huragan Milton nadchodzi niecałe dwa tygodnie po tym, jak poprzednia burza – Helene – spustoszyła kilka stanów.
Polska potwierdza wydanie dwóch wyroków ws. złóż kopalń węgla koksującego przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy. Australijskiemu inwestorowi przyznano gigantyczne odszkodowanie. Reprezentująca Polskę Prokuratoria Generalna tłumaczy sprawę.
Koen Lenaerts, dotychczasowy prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawujący tę funkcję od 2015 roku, został wybrany na kolejną kadencję.
Węgry są w połowie swojej europejskiej prezydencji, ale mało kto w Budapeszcie o tym mówi - zauważa Bogdan Góralczyk, politolog i hungarysta, w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.
Znajomi często mówią, że jestem jedną z niewielu osób, które pytają: „Co u ciebie słychać?” i naprawdę chcą usłyszeć odpowiedź – mówi Karolina Malinowska, była modelka, która zdecydowała się porzucić świat mody na rzecz bycia psychologiem.
Dlaczego Jarosław Kaczyński, który przez lata wzbraniał się przed połączeniem z partią Zbigniewa Ziobry, teraz nagle zdecydował się na taki ruch?
Po chłodnym i deszczowym tygodniu możemy cieszyć się wyższymi temperaturami. I choć początkowo przewidywano je tylko przez kilka dni, pogoda średnioterminowa wskazuje, że ciepło będzie co najmniej do 17 października.
Choć służby USA zdekonspirowały ostatnio związaną z Kremlem sieć kont mających ingerować w amerykańskie wybory, Rosjanie nie muszą się martwić. Nikt tak wiele nie robi dla promowania dezinformacji co Elon Musk.
Biuro podróży Rainbow Tours podpisało umowę na wyczarterowanie samolotów od linii lotniczej Enter Air. Współpraca ma dotyczyć dwóch sezonów turystycznych - lata 2025 i zimy 2025/2026.
Już w 2028 roku dziura w kasie państwa ma spaść poniżej 3 proc. PKB z 5,7 proc. PKB w tym roku. Ale minister finansów Andrzej Domański przekonuje, że ten cel uda się osiągnąć bez bolesnych dla ludzi i gospodarki dostosowań.
Rosyjska armia próbuje teraz wedrzeć się do Torecka, ale na razie się jej nie udaje.
Chiny nałożyły tymczasowe środki antydumpingowe na import brandy z Unii Europejskiej, uderzając przede wszystkim w marki takie jak Hennessy czy Remy Martin, po tym jak 27 państw UE zagłosowało za cłami na chińskie pojazdy elektryczne (EV).
Iga Świątek potwierdziła, że weźmie udział w listopadowym turnieju WTA Finals w Rijadzie. W tym roku nie wyklucza jeszcze jednego startu. A co z nowym trenerem? „Nadal prowadzone są rozmowy z kandydatami” – usłyszeliśmy w sztabie liderki rankingu.
Australijskiego inwestora GreenX (d. Prairie) zamiast inwestycji w Polsce czekało dochodzenie roszczeń przez arbitrażem międzynarodowym.
Drakonidy są odłamkami skał i lodu z radiantem w gwiazdozbiorze Smoka. Każdego roku pojawiają się na niebie na początku października. Nie zawsze są widowiskiem spektakularnym i nigdy nie wiadomo, jak intensywny będzie rój. Kiedy obserwować go w 2024 roku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas