Od 1 września wzrost stawek dla uczniów szkół branżowych

Stawki dla uczniów szkół branżowych zwiększą się od roku szkolnego 2023/2024. Poinformowała o tym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Publikacja: 14.07.2023 13:21

Od 1 września wzrost stawek dla uczniów szkół branżowych

Foto: Fotorzepa/ Magda Starowieyska

– Od 1 września br. ma nastąpić podwyższenie wynagrodzenia bazowego dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych oraz praktykantów przyuczających się do zawodu bezpośrednio w firmach – powiedziała w czwartek szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Wynagrodzenia dla uczniów uczęszczających do szkół branżowych będą wynosiły odpowiednio: 8, 9 i 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla kolejnych lat nauki. Zmiana związana jest potrzebami na rynku pracy, związanymi z deficytem osób, pracujących w zawodach szkolnictwa branżowego. 

Ile dostanie młodociany pracownik od września 2023 roku?

Zmiana stawek oznacza, że w pierwszym roku nauki uczniowie szkół branżowych będą otrzymywali co miesiąc 569,94 zł. W drugim roku nauki będzie to 641 zł, a w trzecim - 712 zł. Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę, że we wszystkich tych przypadkach oznacza to wzrost o 213 zł. - Jest to przełomowa zmiana, jeśli chodzi o wysokość finansowania - podkreśliła.

Czytaj więcej

24 tys. uczniów w programie „W służbie prawu”. Poznawali więzienia od kuchni

Młodociany pracownik to taki, który ukończył 15 lat, a nie jest jeszcze pełnoletni. Rozporządzenie ma zostać opublikowane w piątek.

– Jesteśmy w momencie rekrutacji i wiemy, że absolwenci szkół podstawowych poszukują dobrych miejsc na dalsze kształcenie – powiedziała Teresa Wargocka, przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. – Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że wzrasta liczba młodych ludzi zainteresowanych kształceniem zawodowym. Myślę, że ponieważ rynek pracy, który potrzebuje pracowników i na którym są stałe wzrosty wynagrodzeń, to jest ten czas, kiedy warto rozmawiać z młodymi o karierze zawodowej - mówiła.

- Młodym ludziom będzie dużo łatwiej podejmować decyzje o szkołach branżowych i technicznych w momencie, kiedy będą wiedzieli, że wiążą się z tym dodatkowe środki w trakcie kształcenia, które będą otrzymywać - dodawała Maląg.

Szkoły podstawowe i średnie
WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.
Szkoły podstawowe i średnie
„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji
Szkoły podstawowe i średnie
Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szkoły podstawowe i średnie
MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”