Aktualizacja: 26.01.2025 14:22 Publikacja: 05.05.2023 13:24
W drugim dniu matur absolwenci pisali egzamin z języka obcego
Foto: Adobe Stock
Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowana większość – bo ok. 270 tys. – wybrało egzamin z języka angielskiego. Egzamin z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego będzie zdawać 8740 osób.
Język angielski co roku traktowany jest jako jeden z najłatwiejszych egzaminów maturalnych. W ubiegłym roku zdało go 95 proc. maturzystów – co było lepszym rezultatem niż w przypadku języka polskiego i matematyki (z języków obcych co roku najlepiej wypada język francuski).
Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 27. rankingu Perspektywy 2025 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Obie szkoły utrzymały pozycję sprzed roku.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Jak się będzie zmieniała polska szkoła w 2025 roku, czy wystarczy nauczycieli, a w niektórych szkołach… uczniów? Jakie nowości dotyczące programów nauczania wejdą w życie w przyszłym roku? Co się zmieni w systemie ochrony zdrowia, jakie nowości w tym zakresie przyniesie polska prezydencja? O tym mówi Joanna Ćwiek-Świdecka, dziennikarka działu Kraj „Rzeczpospolitej”. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu „Perspektywy 2025” w którym analizujemy najważniejsze wydarzenia i procesy, jakich doświadczymy w przyszłym roku.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Powiemy uczennicom w jaki sposób przeprowadzić samobadanie piersi a uczniom jak sprawdzić jądra – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prof. Zbigniew Izdebski, szef zespołu przygotowującego podstawę programową z edukacji zdrowotnej. Czego jeszcze będą się uczyły?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale przystąpienie do niego jest obowiązkowe, zaś wyniki mają duże znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025?
Egzamin z języka nowożytnego będzie ostatnim, z jakim przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom. Większość osób przystąpi do egzaminu z angielskiego. Ma on na celu sprawdzenie, w jakim stopniu uczniowie spełniają wymagania z podstawy programowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w maju przystąpią do trzech obowiązkowych egzaminów. Jednym z nich będzie egzamin ósmoklasisty z matematyki. Wyjaśniamy, jak będzie wyglądał i jakie wymagania obejmie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z Joanną Ćwiek-Świdecką, dziennikarką „Rzeczpospolitej”, na temat zamieszania wokół wykształcenia ministry ds. równości, Katarzyny Kotuli. Na stronie internetowej Sejmu widniała informacja o posiadaniu przez nią dyplomu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, choć ministra nie obroniła pracy magisterskiej. Czy to tylko błąd? Czy utrzymywanie opinii społecznej w nieprawdzie?
30 lat temu Sąd Najwyższy usankcjonował kłamstwo w polityce, dość nisko zawieszając poprzeczkę dla standardów etycznych w życiu publicznym. Sprawy ministry Kotuli lub „absolwentów” Collegium Humanum są tego pokłosiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas