Ćwiek: Laptopy da minister, co więc kupić dziecku na komunię?

Tak jak kiedyś rowery, tak dziś dzieci na komunię często dostają laptopy. Czy potrzebne są im jeszcze komputery od rządu?

Publikacja: 20.04.2023 16:05

Jak na razie, laptopy od rządu otrzymają tylko uczniowie klas czwartych

Jak na razie, laptopy od rządu otrzymają tylko uczniowie klas czwartych

Foto: Adobe Stock

Coraz bliżej darmowych laptopów dla uczniów klas czwartych. Właśnie ruszył przetarg na zakup sprzętu – w środę zostały otworzone koperty z ofertami. „Złożono 14 ofert, w ramach których są również konsorcja, czyli firmy występujące wspólnie jako jeden podmiot. Na zakup 394 tys. 346 laptopów przeznaczymy ponad 1 mld 100 mln zł i jest to największy tego typu przetarg w Europie” – poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wiadomo już, że „najkorzystniejszą ofertę na dostawę komputerów dla czwartoklasistów złożyła obecnie  firma x-kom sp. z o.o., która zaproponowała model ASUS ExpertBook B1502CBA w cenie 2952 zł brutto- dodał minister. 

Wskazanie przez ministra najkorzystniejszej oferty nie oznacza jednak rozstrzygnięcia przetargu – choć takie informacje już się pojawiły. Zamieszanie wyjaśniał sam minister pisząc na Twitterze: „Według mnie to będzie referencyjna oferta w tym przetargu, a inni zejdą z ceną do minimum tego poziomu”

Laptopy otrzymają zarówno uczniowie szkół publicznych jak i niepublicznych a także ich nauczyciele. Wszystkie komputery mają mieć logo Polski a także Unii Europejskiej. Pieniądze na ich zakup mają pochodzić z funduszy Krajowego Planu Odbudowy, których Polska wciąż nie otrzymała.

Cyfryzacja szkół jest dziś konieczna. W czasach, w których dzieci chętniej wykorzystują do nauki nowe technologie niż podręczniki, jest to z pewnością ułatwienie. Zastanawiać by się co prawda można, czy dla dzieci w szkole podstawowej nie lepsze byłyby lekkie tablety, które zastąpiłyby podręczniki i odciążyły uczniowskie plecaki. Obecnie, kiedy do praktycznie każdego przedmiotu uczeń nosi podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt do notatek, waga plecaka dochodzi do 5-7 kg. Od razu uzupełniam: w wielu szkołach są szafki dla uczniów, ale nie we wszystkich placówkach. A nawet jeśli są, to i tak często trzeba zabierać podręczniki do domu, by odrobić zadaną pracę domową.

Najwięcej jednak kontrowersji wzbudza fakt, że laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych – bez względu na status materialny rodziny. Wniosek nasuwa się sam – nie o uczniów tu chodzi, a o kupowanie głosów wyborczych. Tym bardziej, że nic nie wiadomo o planowanej cyfrowej reformie w szkołach podstawowych. Czasu jest mało, więc rośnie ryzyko, że rząd laptopy rozda, ale nikt nie będzie przygotowany do pracy na nich.

Nie wiadomo także, dlaczego laptopy trafią akurat do uczniów klas czwartych. Minister Cieszyński tłumaczył, że „tak rekomendują eksperci.” To dlatego, że „wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności".

W sumie „podstawowe umiejętności” posiadają także uczniowie klas piątych, szóstych i wyższych. Stąd też nie cichnie oburzenie rodziców i pytania, dlaczego to właśnie czwartoklasiści otrzymają w prezencie laptopy.

Tym bardziej, że bogate prezenty uczniowie klas IV otrzymają także w maju –wówczas wielu z nich przystąpi do Pierwszej Komunii św. A ostatnio laptopy są jednym z popularniejszych prezentów komunijnych.

Ale na pewno z laptopa ucieszą się te dzieci, które nie przystąpiły do komunii i drogich prezentów nie dostały.

Czytaj więcej

Czarnek pokaże Polskę młodzieży izraelskiej
Szkoły podstawowe i średnie
WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.
Szkoły podstawowe i średnie
„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji
Szkoły podstawowe i średnie
Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szkoły podstawowe i średnie
MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”