Czarnek pokaże Polskę młodzieży izraelskiej

Minister edukacji Przemysław Czarnek zorganizuje wycieczki dla młodzieży izraelskiej. On też ustali zasady wyboru firm, które będą dbały o ich bezpieczeństwo

Publikacja: 20.04.2023 10:35

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu.

Foto: MEiN

Przy okazji 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz Marszu Żywych, który został zorganizowany w Oświęcimiu, w Polsce przebywał minister edukacji i nauki Izraela Jo’aw Kiszem. Spotkał się on z szefem polskiego resortu edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Ministrowie podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu. 

Czarnek powiedział, że „porozumienia wydaje się ostatecznie kończy okres rozmów dotyczących przywrócenia wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu”. Zwrócił uwagę, że w podpisanym dokumencie jest zapis, że „młodzi Izraelici, tak jak i młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznawać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu”.

Co ciekawe wspomniał, że pierwszy taki wyjazd po dłuższym okresie przerwy miał miejsce przy okazji Marszu Żywych i 80. rocznicy powstania w getcie. - Jestem przekonany, że tak samo polska młodzież w niedalekiej przyszłości będzie odwiedzała Izrael – dodał Czarnek. - Bo też trzeba to podkreślić: polska młodzież, która w większości przecież jest zakorzeniona w chrześcijaństwie też musi poznawać korzenie chrześcijaństwa, a korzenie chrześcijaństwa są właśnie tam - w Ziemi Świętej, w państwie Izrael – dodał.

- Jesteśmy tu na znak naszego wspólnego porozumienia, abyśmy pamiętali o przeszłości i byśmy w przyszłości mogli wspólnie działać – stwierdził z kolei minister edukacji i nauki Izraela Jo'aw Kisz. - Bardzo ważne jest dla nas, by edukować naszą młodzież - aby przyprowadzać ją tutaj, by zobaczyła miejsca, gdzie naziści, hitlerowcy chcieli dokonać ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej - powiedział. Jo'aw Kisz zaprosił polską młodzież do Izraela, aby pokazać jej Ziemię Świętą, a do Jerozolimy Przemysława Czarnka.

Deklaracja ministrów edukacji jest efektem umowy podpisanej w Warszawie 22 marca pomiędzy rządami obydwu państw o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Jak będą chronione wycieczki z Izraela?

Z informacji, które uzyskaliśmy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że bezpieczeństwo zorganizowanych wizyt studyjnych z Izraela na terenie Polski „zapewnione będzie przez władze Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa”. „Analogiczne rozwiązanie odnosi się do zorganizowanych polskich wizyt studyjnych w Izraelu. Strony uzgodniły, że zorganizowane izraelskie wizyty studyjne mogą być zabezpieczane, podczas całego pobytu w Polsce, przez polskich pracowników ochrony z prywatnych polskich firm ochroniarskich, licencjonowanych zgodnie z prawem polskim, zatwierdzonych przez stronę izraelską (analogiczne rozwiązanie odnosi się do zorganizowanych polskich wizyt studyjnych w Izraelu.) Odpowiedzialność za wyłonienie firm ochrony osób, w przypadku podjęcia decyzji o ich wykorzystaniu, spoczywa na organizatorze. Organizatorami zorganizowanych wizyt studyjnych, o których mowa w umowie są odpowiednio Ministerstwo Edukacji i Nauki po stronie polskiej oraz Ministerstwo Edukacji po stronie izraelskiej” – poinformował nas resort spraw zagranicznych.

Dodało, że odpowiedzialność za finansowanie firm ochrony osób, w przypadku podjęcia decyzji o ich wykorzystaniu, spoczywa na organizatorze, czyli odpowiednio Ministerstwie Edukacji i Nauki po stronie polskiej, oraz Ministerstwie Edukacji po stronie izraelskiej.

MSZ poinformował nas, że umowa nie została jeszcze ratyfikowana przez stronę polską. - Pierwsza dwustuosobowa grupa przyjechała z Ministrem Edukacji Państwa Izrael Jo’aw Kiszem i wzięła udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Była to inauguracja wyjazdów. Kiedy będą kolejne? Trwają przygotowania, bez wątpienia jeszcze w tym roku, prawdopodobnie już w wakacje - poinformowała nas Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka ministerstwa edukacji. 

Przypomnijmy, że spór o możliwość odzyskiwania majątków utraconych przez Żydów w czasie II wojny światowej spowodował, że blisko rok temu zawieszone zostały wyjazdy studyjne młodzieży izraelskiej do Polski. Nasz MSZ miał m.in. zastrzeżenia do uzbrojonej ochrony, która towarzyszyła grupom młodzieży z tego państwa. Impas został zażegnany w marcu po podpisaniu międzyrządowego porozumienia. Nie zostało ono opublikowane w Polsce. Kilka dni temu treść umowy ujawniły jednak media izraelskie. Wynika z niego m.in. że „w uzasadnionych przypadkach i po wcześniejszym uzgodnieniu, młodzieży mogą towarzyszyć agenci ochrony z ich ojczyzny. Podobnie będzie z kwestią uzbrojenia ochrony - wymaga ona wcześniejszych ustaleń”.

Które miejsca odwiedzi młodzież z Izraela?

Do porozumienia strona polska dołączyła listę 33 miejsc, których odwiedzenie rekomenduje Izraelczykom. Są wśród muzea narodowe, ale też miejsca związane z Zagładą np. Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie, Fabryka Schindlera w Krakowie. Na liście znalazły się m.in. Muzeum Katyńskie - Oddział Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz z oddziałami - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Muzeum Więzienia Pawiak wraz z filią - Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Wątpliwości izraelskich komentatorów opublikowane m.in. w dzienniku „Haaretz” wzbudziły miejsca, które ich zdaniem zniekształcają historię Holocaustu: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, powstające w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. „Niektóre ignorują udokumentowane aspekty udziału Polaków w mordowaniu Żydów, a inne faktycznie gloryfikują Polaków, którzy byli zaangażowani po uszy w mordowanie Żydów” - cytuje dziennik historyka Jad Waszem Havi Dreifussa.

Izraelski instytut Jad Waszem skrytykował szczegóły porozumienia między Polską a Izraelem oceniając, że niektóre z miejsc wymienionych w aneksie nie powinny być uwzględnione w programie wycieczek edukacyjnych. Portal „Times of Israel” napisał, że według instytutu „częścią poznawania historii Holokaustu w Polsce” powinna być nauka o „udziale Polaków w prześladowaniu, wydawaniu i mordowaniu Żydów - a także w ich ratowaniu”. 

Czytaj więcej

PiS chce jesienią zlikwidować Kartę Nauczyciela

Przy okazji 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz Marszu Żywych, który został zorganizowany w Oświęcimiu, w Polsce przebywał minister edukacji i nauki Izraela Jo’aw Kiszem. Spotkał się on z szefem polskiego resortu edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Ministrowie podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu. 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Za granicą
W Charkowie zbudowano szkołę dla dzieci sześć metrów pod ziemią
Za granicą
Ile kosztują studia medyczne za granicą?
Za granicą
Nauczyciele opowiadają o Polakach mieszkających na Wschodzie
Za granicą
Fałszywy nauczyciel wpadł przez błędy ortograficzne
Za granicą
Bezpłatna podróż koleją po Europie. Do wygrania bilety dla 36 tys. osób