Czarnek pokaże Polskę młodzieży izraelskiej

Minister edukacji Przemysław Czarnek zorganizuje wycieczki dla młodzieży izraelskiej. On też ustali zasady wyboru firm, które będą dbały o ich bezpieczeństwo

Publikacja: 20.04.2023 10:35

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu.

Foto: MEiN

Przy okazji 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz Marszu Żywych, który został zorganizowany w Oświęcimiu, w Polsce przebywał minister edukacji i nauki Izraela Jo’aw Kiszem. Spotkał się on z szefem polskiego resortu edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Ministrowie podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu. 

Czarnek powiedział, że „porozumienia wydaje się ostatecznie kończy okres rozmów dotyczących przywrócenia wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu”. Zwrócił uwagę, że w podpisanym dokumencie jest zapis, że „młodzi Izraelici, tak jak i młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznawać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu”.

Co ciekawe wspomniał, że pierwszy taki wyjazd po dłuższym okresie przerwy miał miejsce przy okazji Marszu Żywych i 80. rocznicy powstania w getcie. - Jestem przekonany, że tak samo polska młodzież w niedalekiej przyszłości będzie odwiedzała Izrael – dodał Czarnek. - Bo też trzeba to podkreślić: polska młodzież, która w większości przecież jest zakorzeniona w chrześcijaństwie też musi poznawać korzenie chrześcijaństwa, a korzenie chrześcijaństwa są właśnie tam - w Ziemi Świętej, w państwie Izrael – dodał.

- Jesteśmy tu na znak naszego wspólnego porozumienia, abyśmy pamiętali o przeszłości i byśmy w przyszłości mogli wspólnie działać – stwierdził z kolei minister edukacji i nauki Izraela Jo'aw Kisz. - Bardzo ważne jest dla nas, by edukować naszą młodzież - aby przyprowadzać ją tutaj, by zobaczyła miejsca, gdzie naziści, hitlerowcy chcieli dokonać ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej - powiedział. Jo'aw Kisz zaprosił polską młodzież do Izraela, aby pokazać jej Ziemię Świętą, a do Jerozolimy Przemysława Czarnka.

Deklaracja ministrów edukacji jest efektem umowy podpisanej w Warszawie 22 marca pomiędzy rządami obydwu państw o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Jak będą chronione wycieczki z Izraela?

Z informacji, które uzyskaliśmy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że bezpieczeństwo zorganizowanych wizyt studyjnych z Izraela na terenie Polski „zapewnione będzie przez władze Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa”. „Analogiczne rozwiązanie odnosi się do zorganizowanych polskich wizyt studyjnych w Izraelu. Strony uzgodniły, że zorganizowane izraelskie wizyty studyjne mogą być zabezpieczane, podczas całego pobytu w Polsce, przez polskich pracowników ochrony z prywatnych polskich firm ochroniarskich, licencjonowanych zgodnie z prawem polskim, zatwierdzonych przez stronę izraelską (analogiczne rozwiązanie odnosi się do zorganizowanych polskich wizyt studyjnych w Izraelu.) Odpowiedzialność za wyłonienie firm ochrony osób, w przypadku podjęcia decyzji o ich wykorzystaniu, spoczywa na organizatorze. Organizatorami zorganizowanych wizyt studyjnych, o których mowa w umowie są odpowiednio Ministerstwo Edukacji i Nauki po stronie polskiej oraz Ministerstwo Edukacji po stronie izraelskiej” – poinformował nas resort spraw zagranicznych.

Dodało, że odpowiedzialność za finansowanie firm ochrony osób, w przypadku podjęcia decyzji o ich wykorzystaniu, spoczywa na organizatorze, czyli odpowiednio Ministerstwie Edukacji i Nauki po stronie polskiej, oraz Ministerstwie Edukacji po stronie izraelskiej.

MSZ poinformował nas, że umowa nie została jeszcze ratyfikowana przez stronę polską. - Pierwsza dwustuosobowa grupa przyjechała z Ministrem Edukacji Państwa Izrael Jo’aw Kiszem i wzięła udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Była to inauguracja wyjazdów. Kiedy będą kolejne? Trwają przygotowania, bez wątpienia jeszcze w tym roku, prawdopodobnie już w wakacje - poinformowała nas Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka ministerstwa edukacji. 

Przypomnijmy, że spór o możliwość odzyskiwania majątków utraconych przez Żydów w czasie II wojny światowej spowodował, że blisko rok temu zawieszone zostały wyjazdy studyjne młodzieży izraelskiej do Polski. Nasz MSZ miał m.in. zastrzeżenia do uzbrojonej ochrony, która towarzyszyła grupom młodzieży z tego państwa. Impas został zażegnany w marcu po podpisaniu międzyrządowego porozumienia. Nie zostało ono opublikowane w Polsce. Kilka dni temu treść umowy ujawniły jednak media izraelskie. Wynika z niego m.in. że „w uzasadnionych przypadkach i po wcześniejszym uzgodnieniu, młodzieży mogą towarzyszyć agenci ochrony z ich ojczyzny. Podobnie będzie z kwestią uzbrojenia ochrony - wymaga ona wcześniejszych ustaleń”.

Które miejsca odwiedzi młodzież z Izraela?

Do porozumienia strona polska dołączyła listę 33 miejsc, których odwiedzenie rekomenduje Izraelczykom. Są wśród muzea narodowe, ale też miejsca związane z Zagładą np. Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie, Fabryka Schindlera w Krakowie. Na liście znalazły się m.in. Muzeum Katyńskie - Oddział Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz z oddziałami - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Muzeum Więzienia Pawiak wraz z filią - Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Wątpliwości izraelskich komentatorów opublikowane m.in. w dzienniku „Haaretz” wzbudziły miejsca, które ich zdaniem zniekształcają historię Holocaustu: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, powstające w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. „Niektóre ignorują udokumentowane aspekty udziału Polaków w mordowaniu Żydów, a inne faktycznie gloryfikują Polaków, którzy byli zaangażowani po uszy w mordowanie Żydów” - cytuje dziennik historyka Jad Waszem Havi Dreifussa.

Izraelski instytut Jad Waszem skrytykował szczegóły porozumienia między Polską a Izraelem oceniając, że niektóre z miejsc wymienionych w aneksie nie powinny być uwzględnione w programie wycieczek edukacyjnych. Portal „Times of Israel” napisał, że według instytutu „częścią poznawania historii Holokaustu w Polsce” powinna być nauka o „udziale Polaków w prześladowaniu, wydawaniu i mordowaniu Żydów - a także w ich ratowaniu”. 

Czytaj więcej

PiS chce jesienią zlikwidować Kartę Nauczyciela

Przy okazji 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz Marszu Żywych, który został zorganizowany w Oświęcimiu, w Polsce przebywał minister edukacji i nauki Izraela Jo’aw Kiszem. Spotkał się on z szefem polskiego resortu edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Ministrowie podpisali w deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu. 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Za granicą
Coraz więcej szkół decyduje się na czterodniowy tydzień nauki
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
edukacja
Przemoc wobec nauczycieli. „Przerażająca” sytuacja w niemieckich szkołach
Za granicą
Litwa: 15. września odbędzie się ostrzegawczy strajk nauczycieli
Za granicą
Rosjanie wybrali miasta idealne do zamieszkania z uczącymi się dziećmi. Ostatnie miasto, które zajęli wagnerowcy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Za granicą
UNESCO wzywa do wprowadzenia zakazu używania smartfonów w szkołach
Za granicą
Mniejszości narodowe na Białorusi bez prawa do edukacji w swoim języku