W 2023 roku matura po raz pierwszy w nowej formule. Co się zmieni?

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie ostatnich klas szkół średnich kończących się egzaminem dojrzałości po raz pierwszy przystąpią do matury w nowej formule.

Publikacja: 04.01.2023 10:32

W 2023 roku matura po raz pierwszy w nowej formule. Co się zmieni?

Foto: Fotorzepa / Łukasz Solski

Zmiana podyktowana jest ostatnią reformą edukacji likwidującą gimnazja. W maju tego roku do matury przystąpią bowiem pierwsze roczniki kończące ośmioklasową szkołę podstawową.

- To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna - stwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek na antenie radia RMF FM. - Natomiast nie tak trudna, jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie Covid-19. Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą i będzie bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19 - dodał.

Uczniowie przystąpią obowiązkowo do sześciu egzaminów. Będą to dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i wybranego języka obcego (bez określania poziomu) oraz cztery egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (na poziomie podstawowym) oraz wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).

Jak pisze portal Onet.pl, ważne zmiany wprowadzone zostaną w egzaminie z języka polskiego. W 2023 r. maturzyści przystępujący do matury z tego przedmiotu dostaną dwa arkusze. Pierwszy z nich to test, drugi — miejsce na wypracowanie. Maturzyści będą mieli do wyboru dwa tematy.

Jeśli chodzi o egzamin ustny, to od tego roku zdający będą losować zestaw zadań egzaminacyjnych. Na zestaw składać się będą dwa zadania. Jedno z nich będzie pochodzić z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem.

Nieco inaczej ma wyglądać egzamin z matematyki. Maturzyści nie znajdą w arkuszu egzaminacyjnym zadań, za które można uzyskać 5 albo 6 punktów. Ze względu na tę zmianę na egzaminie będzie więcej zadań wartych 1 lub 2 punkty. Ponadto na matematyce ma być więcej zadań otwartych.

Czytaj więcej

Ruszyły próbne matury. Uczniowie będą sprawdzali swoją wiedzę prawie do świąt
Szkoły podstawowe i średnie
WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.
Szkoły podstawowe i średnie
„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji
Szkoły podstawowe i średnie
Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szkoły podstawowe i średnie
MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”