Polonistki i poloniści przeciwko zasadom oceniania na maturze 2023

Nauczyciele języka polskiego uważają, że nowe zasady oceniania prac na maturze są niesprawiedliwe i krzywdzące. W internecie pojawiła się w tej sprawie petycja. Nauczyciele liczą także na wsparcie prezydenta.

Publikacja: 17.12.2022 15:30

Przyszłoroczna matura będzie oceniana według nowych zasad

Przyszłoroczna matura będzie oceniana według nowych zasad

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Autorem petycji jest Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021. Podpisali się pod nią także Mariusz Dzierżawski („Belfer na zakręcie”), Aleksandra Korczak (finalistka konkursu Nauczyciel Roku 2022), Paweł Lęcki (nauczyciel języka polskiego, felietonista) a także Wojciech Rzehak („Ponury Polonista”).

Poloniści i polonistki apelują o „ludzki wymiar nowej matury z języka polskiego”. „Egzamin maturalny 2023 w formule zaproponowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną stanowi niechlubne ukoronowanie trwającej od kilku lat deformy polskiego systemu edukacyjnego, jest także konsekwencją absurdalnej, anachronicznej podstawy programowej oraz złych wymagań egzaminacyjnych” – można przeczytać w petycji.

Nauczyciele dowodzą, że w nowej formule egzaminacyjnej radykalnie zmieniła się filozofia oceniania. „Oto rolą egzaminatora będzie skrupulatne wyliczanie i odnotowywanie błędów ucznia, błędów, które – jak wszyscy wiemy – w sytuacji egzaminacyjnego stresu zdający popełnić musi. Kilkugodzinny wysiłek intelektualny młodego człowieka sprowadzony został do szeregu tabelek (broszura z wytycznymi dla egzaminatora liczy prawie 20 stron!), w których wyraźnie jest zaznaczone, ile punktów zdający straci za określoną liczbę błędów rzeczowych, językowych, interpunkcyjnych czy ortograficznych” – napisali w petycji.

Wyjaśniają, że uczeń, który „napisze słabiutką pracę na wymaganych 300 słów (absolutne minimum) i popełni 8 błędów interpunkcyjnych oraz 4 błędy ortograficzne, otrzyma za interpunkcję i ortografię 0 punktów (zamiast 4 możliwych). Uczeń, który napisze erudycyjną pracę na 1300 słów i popełni tyle samo błędów, w powyższych kategoriach również otrzyma 0 punktów. Tak samo dzieje się w wypadku oceny języka. Niezależnie od długości pracy popełnienie więcej niż 18 błędów językowych będzie skutkowało otrzymaniem 0 pkt za język - niezależnie od jego erudycji.” A im praca dłuższa, tym ryzyko popełnienia błędu większe.

To, co ma do powiedzenia młody człowiek – sens podjętych przezeń rozważań, jego wysiłek, jego praca – zniknie, zostanie zamienione na tabelki, przeliczające błędy na punkty, które trzeba odjąć, przemielające myśli na procenty.

„To, co ma do powiedzenia młody człowiek – sens podjętych przezeń rozważań, jego wysiłek, jego praca – zniknie, zostanie zamienione na tabelki, przeliczające błędy na punkty, które trzeba odjąć, przemielające myśli na procenty. Żywimy nieustającą, choć może naiwną, nadzieję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie próbę zmiany tego fatalnego stanu rzeczy” – podsumowują autorzy petycji.

Obecnie pod petycją podpisało się ponad 14 tys. osób. Zbiórka podpisów nadal trwa. Dariusz Martynowicz zapewnia w mediach społecznościowych, że będzie się starał tą sprawą zainteresować prezydenta.

Czytaj więcej

Doktoranci: podwyżka stypendium jest zbyt niska
Szkoły podstawowe i średnie
Czy do szkół powinno wrócić przysposobienie obronne? Gen. Bogusław Pacek tłumaczy
Szkoły podstawowe i średnie
Lekcja dla Polaków ze społeczeństwa obywatelskiego. Czy przedmiot Barbary Nowackiej zda egzamin?
Szkoły podstawowe i średnie
Podcast „Szkoła na nowo”: Ściąganie i prace domowe w czasach sztucznej inteligencji
Szkoły podstawowe i średnie
Jarosław Pytlak: Deregulujmy oświatę, zlikwidujmy niektóre szkolne świadectwa
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Szkoły podstawowe i średnie
Będzie nowy format podstawy programowej. Podział na trzy etapy edukacyjne
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń