Aktualizacja: 26.01.2025 13:02 Publikacja: 11.03.2023 15:09
Ubiegły rok był rekordowy pod względem samobójstw
Foto: Adobe Stock
Miniony rok był rekordowy pod względem prób samobójczych dzieci i młodzieży. Diagnoza tej dramatycznej sytuacji została opisana w raporcie „Tak dla prewencji suicydalnej” przygotowanym przez stowarzyszenie „Grow Space”. Organizacje społeczne wystosowały też petycję skierowaną do ministerstw zdrowia i edukacji. Odpowiedział na nią tylko resort zdrowia.
- Mamy kilka postulatów, które należy spełnić jak najszybciej – mówił podczas obrad Dominik Kuc z „Grow Space”. – To przede wszystkim psychoedukacja, zapewniająca zrozumienie problemu i pierwszą pomoc psychologiczną, obecność psychologa w każdej szkole, przeciwdziałanie przemocy w szkołach, przeprowadzenie szkoleń dla kadr nauczycielskich, medycznych i rodziców a także wsparcie organizacji pozarządowych pomagających osobom z problemami psychicznymi. Trzeba też pamiętać, że każde samobójstwo oddziałuje na otoczenie, powodując tzw. efekt Wertera, co oznacza, że każda śmierć samobójcza niesie za sobą następne. Według danych policji, zagrożenie kryzysami psychicznymi w takich środowiskach wzrasta o 50 proc., a o 1/3 - liczba zaburzeń depresyjnych. Potrzebna jest więc specjalna pomoc dla środowisk dotkniętych takimi tragicznymi zdarzeniami – mówił aktywista.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Tzw. ustawa Kamilka nakłada na szkoły i rodziców nowe obowiązki. Jeden z nich związany jest z organizacją studniówek czy szkolnych wycieczek.
W TIMSS 2023 wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy z niemal 60 krajów i regionów. Polscy uczniowie wypadli bardzo dobrze z matematyki i nauk przyrodniczych - niemniej, ich poczucie przynależności do szkolnych społeczności jest najmniejsze wśród badanych krajów.
Pod koniec września w Lubinie odbył się marsz milczenia przeciwko hejtowi. Wspominano w nim 16-letnią Julię, która odebrała sobie życie. Dziewczyna przez lata była hejtowana przez rówieśników, nikt nie potrafił przerwać tej fali przemocy.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Rusza rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Przedsiębiorca, który ma zamiar rozstać się z małżonkiem, musi liczyć się z tym, że może zostać zobowiązany do zapłaty alimentów. Jego możliwości majątkowe i zarobkowe oceni sąd.
Firmy zabezpieczają się, wprowadzając do umów zapisy o zakazie konkurencji. Czy to dopuszczalne? Jak określić wysokość kary za jego złamanie?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną w sprawie mężczyzny, któremu sąd nakazał spłacić pożyczkę wraz z odsetkami, zaciągniętą na jego dane, lecz bez jego wiedzy przez żonę.
Dziedziczenie może nastąpić na podstawie testamentu lub ustawy – Kodeks cywilny. Kto dziedziczy majątek po zmarłym bezdzietnym rodzeństwie?
Póki mamy papierowe akta sądowe, nie da się ich wykorzystać do jakiejkolwiek automatyzacji, nawet najprostszej – mówi dr Maria Dymitruk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przy komisji kodyfikacyjnej powstał zespół ds. cyfryzacji postępowania cywilnego. Czy stoimy u progu ery „sędziów robotów”?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas