Aktualizacja: 24.11.2024 20:12 Publikacja: 11.03.2023 15:09
Ubiegły rok był rekordowy pod względem samobójstw
Foto: Adobe Stock
Miniony rok był rekordowy pod względem prób samobójczych dzieci i młodzieży. Diagnoza tej dramatycznej sytuacji została opisana w raporcie „Tak dla prewencji suicydalnej” przygotowanym przez stowarzyszenie „Grow Space”. Organizacje społeczne wystosowały też petycję skierowaną do ministerstw zdrowia i edukacji. Odpowiedział na nią tylko resort zdrowia.
- Mamy kilka postulatów, które należy spełnić jak najszybciej – mówił podczas obrad Dominik Kuc z „Grow Space”. – To przede wszystkim psychoedukacja, zapewniająca zrozumienie problemu i pierwszą pomoc psychologiczną, obecność psychologa w każdej szkole, przeciwdziałanie przemocy w szkołach, przeprowadzenie szkoleń dla kadr nauczycielskich, medycznych i rodziców a także wsparcie organizacji pozarządowych pomagających osobom z problemami psychicznymi. Trzeba też pamiętać, że każde samobójstwo oddziałuje na otoczenie, powodując tzw. efekt Wertera, co oznacza, że każda śmierć samobójcza niesie za sobą następne. Według danych policji, zagrożenie kryzysami psychicznymi w takich środowiskach wzrasta o 50 proc., a o 1/3 - liczba zaburzeń depresyjnych. Potrzebna jest więc specjalna pomoc dla środowisk dotkniętych takimi tragicznymi zdarzeniami – mówił aktywista.
Pod koniec września w Lubinie odbył się marsz milczenia przeciwko hejtowi. Wspominano w nim 16-letnią Julię, która odebrała sobie życie. Dziewczyna przez lata była hejtowana przez rówieśników, nikt nie potrafił przerwać tej fali przemocy.
Rusza rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował, że popiera zakaz używania smartfonów w szkołach, ale jego resort nie planuje odgórnych regulacji w tej sprawie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje w najbliższym czasie wprowadzania rozwiązań, które zakazałyby korzystania ze smartfonów w szkołach - wynika z wypowiedzi Przemysława Czarnka. Pół roku temu minister mówił, że taki zakaz jest możliwy jeszcze przed wyborami,
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Prawie 24 tys. uczniów wzięło udział w zajęciach z funkcjonariuszami służby więziennej w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „W służbie prawu”.
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. 300 plus można otrzymać raz w ciągu roku na każde dziecko w wieku szkolnym. Wnioski w tegorocznym naborze składano od 1 lipca.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Polskiemu przedsiębiorcy może zostać wytoczony pozew zbiorowy przez organizację konsumencką z innego kraju UE. W przypadku przegranej w sporze, konsument nie poniesie kosztów postępowania na rzecz wygrywającego przedsiębiorcy.
Sam podeszły wiek i związane z nim ograniczenia sprawności oraz większa podatność na wpływy otoczenia nie przesądzają o niezdolności do rozporządzeń na wypadek śmierci.
W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas