Aktualizacja: 21.11.2024 12:55 Publikacja: 29.09.2023 18:36
Laptopy otrzymają tylko nauczyciele klas IV-VIII
Foto: stock.adobe.com
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie długo oczekiwane rozporządzenie dotyczące zasad przyznawania nauczycielom bonów na laptopy. Okazało się niespodziewanie, że niedostaną ich nauczyciele nauczania początkowego. Do tej pory mówiło się tylko, że nie przysługują one uczącym w przedszkolach.
Zgodnie z rozporządzeniem MC bony w wysokości 2500 zł otrzymają tylko wychowawcy i nauczyciele wszystkich przedmiotów w klasach IV-VIII szkół podstawowych – zarówno publicznych jak i niepublicznych. Otrzymają je także uczący w szkołach artystycznych.
W szkołach wszystko jest na ocenę. To podobno najlepsze narzędzie motywujące do nauki. Ale jak oceniać, by nikogo nie skrzywdzić?
Jeśli dyrektor szkoły wysyła uczniów w trakcie lekcji na kursy zawodowe, musi potem umożliwić im nadrabianie zaległości. Nie można oblać go tylko za to, że nie umie rzeczy, które były omawiane w czasie jego nieobecności.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej zostanie skierowany do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka we wtorek na wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Prawdopodobnie już od nowego roku szkolnego przy Ministrze Edukacji Narodowej zacznie działać Rzecznik Praw Uczniowskich. Zajmować się będzie nie tylko prawami ucznia, ale także jego obowiązkami.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Laptopy otrzymają wszyscy nauczyciele, którzy uczą w klasach IV-VII, nawet ci, którzy w tych klasach mają zaledwie kilka godzin – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Barometr zawodów 2025, czyli prognozę sytuacji w zawodach na nadchodzący rok ze wskazaniem, w których zawodach pracodawcy będą mieli trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Wśród 23 deficytowych zawodów w Polsce znalazło się aż pięć grup zawodowych nauczycieli.
Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.
Paweł Cz., rektor Collegium Humanum opuścił areszt. Wpłacił 2 mln zł, a to nie wszystkie zabezpieczenia jakie nałożyła na niego prokuratura.
Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas