Nowelizacja zmienia m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, wprowadza także zmiany w edukacji domowej.

Czytaj więcej

Ćwiek: Czy prezydent znów zdecyduje się na weto?

Ustawa trafi teraz do Senatu. Senat ma 30 dni na jej rozpatrzenie.

Za ustawą głosowało 226 posłów klubu PiS - przeciw był tylko Zbigniew Ziobro. Ustawę poparło też dwoje posłów koła Polskie Sprawy (Zbigniew Girzyński i Agnieszka Ścigaj) oraz dwóch posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza).

Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie KO, Lewicy, Konfederacji, PSL-Koalicji Polskiej i Porozumienia oraz poseł Kukiz'15, Stanisław Tyszka

Czterech posłów wstrzymało się od głosu - Andrzej Sośnierz (koło Polskie Sprawy) oraz Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk (Kukiz'15).

Czytaj więcej

Lex Czarnek 2.0: polityka ważniejsza niż dzieci?

Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie KO, Lewicy, Konfederacji, PSL-Koalicji Polskiej i Porozumienia oraz poseł Kukiz'15, Stanisław Tyszka.

Nowelizacja trafiła do Sejmu jako projekt poselski. Kształtem przypomina Ustawa ustawę z ubiegłego roku - tzw. Lex Czarnek - która ograniczała autonomię szkół poprzez wprowadzenie silnego nadzoru kuratorów oświaty.

Tamten projekt zawetował prezydent Andrzej Duda tłumacząc, że wybuch wojny w Ukrainie jest złym czasem na wprowadzanie kontrowersyjnych rozwiązań (Lex Czarnek wywołał protesty nauczycieli, rodziców i uczniów).

Na obecny projekt również nie zgadzają się nauczyciele i rodzice tłumacząc, że oznaczają one niepotrzebną centralizację edukacji i upartyjnienie szkół.

Przedstawiciele PiS podkreślają, że projekt ma na celu zwiększenie wpływu jaki rodzice mają na treści przekazywane dzieciom w szkołach przez organizacje pozarządowe.