Nowelizacja zmienia m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, wprowadza także zmiany w edukacji domowej.
Czytaj więcej
Sejm zdecydował się na uchwalenie lex Czarnek 2.0. Teraz los polskich szkół w ręku senatorów i prezydenta.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Senat ma 30 dni na jej rozpatrzenie.
Za ustawą głosowało 226 posłów klubu PiS - przeciw był tylko Zbigniew Ziobro. Ustawę poparło też dwoje posłów koła Polskie Sprawy (Zbigniew Girzyński i Agnieszka Ścigaj) oraz dwóch posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza).
Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie KO, Lewicy, Konfederacji, PSL-Koalicji Polskiej i Porozumienia oraz poseł Kukiz'15, Stanisław Tyszka
Czterech posłów wstrzymało się od głosu - Andrzej Sośnierz (koło Polskie Sprawy) oraz Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk (Kukiz'15).
Czytaj więcej
Wydaje się, że wojna w Ukrainie, ryzyko użycia broni atomowej przez Putina, kryzys energetyczny, wysoka inflacja, niedobory węgla to aż nadto problemów. Nic bardziej mylnego. Otóż do Sejmu ponownie wpłynął projekt ustawy zmieniającej prawo oświatowe - lex Czarnek 2.0.
Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie KO, Lewicy, Konfederacji, PSL-Koalicji Polskiej i Porozumienia oraz poseł Kukiz'15, Stanisław Tyszka.
Nowelizacja trafiła do Sejmu jako projekt poselski. Kształtem przypomina Ustawa ustawę z ubiegłego roku - tzw. Lex Czarnek - która ograniczała autonomię szkół poprzez wprowadzenie silnego nadzoru kuratorów oświaty.
Tamten projekt zawetował prezydent Andrzej Duda tłumacząc, że wybuch wojny w Ukrainie jest złym czasem na wprowadzanie kontrowersyjnych rozwiązań (Lex Czarnek wywołał protesty nauczycieli, rodziców i uczniów).
Na obecny projekt również nie zgadzają się nauczyciele i rodzice tłumacząc, że oznaczają one niepotrzebną centralizację edukacji i upartyjnienie szkół.
Przedstawiciele PiS podkreślają, że projekt ma na celu zwiększenie wpływu jaki rodzice mają na treści przekazywane dzieciom w szkołach przez organizacje pozarządowe.