Ponad połowa ankietowanych pracowników jest przekonana, że uczestnictwo w formach rozwojowych, czyli w różnego rodzaju szkoleniach, pomaga im zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, zmienić pracę, a także zwiększyć swe szanse na podwyżkę.
Jednocześnie ponad jedna piąta twierdzi wręcz, że w ich przypadku podnoszenie kwalifikacji to obowiązek, dzięki któremu mogą utrzymać pracę albo ułatwić sobie awans – wynika z raportu przygotowanego przez firmę szkoleniową Nowe Motywacje oraz Mobile Institute. Przygotowano go na podstawie badania, które na przełomie 2021 i 2022 r. objęło prawie 2,3 tys. pracowników w Polsce, w większości tych z dużych przedsiębiorstw, które też najczęściej inwestują w szkolenia załogi.
Obowiązkowy rozwój
Jak jednak wynika z badania, firmowe inwestycje w podwyższanie kompetencji pracowników wcale nie są tak powszechne; na koszt pracodawców nowe umiejętności zdobywa tylko 31 proc. badanych. Kolejne 17 proc. może liczyć na dofinansowanie z firmy, ale 28 proc. finansuje swoje działania rozwojowe z własnych funduszy albo (prawie co czwarty) korzysta z darmowych opcji, w tym z bezpłatnych e-booków czy webinarów, których oferta bardzo rozwinęła się w ostatnich latach.
Jak zaznacza Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Michael Page, coraz więcej kandydatów do pracy jest nie tylko zainteresowanych swoim rozwojem zawodowym, ale podejmuje także konkretne działania mające na celu zdobycie lub rozwinięcie swoich umiejętności. Z różnych badań wynika, że jest to standard w takich branżach jak IT, gdzie ciągła nauka, zdobywanie nowych umiejętności (zarówno w praktyce, podczas realizacji projektów, jak i podczas kursów czy z materiałów online) zwiększają szanse na wybór ofert pracy i coraz wyższe wynagrodzenia.
– Specjaliści IT, w tym zwłaszcza programiści, nie tyle chcą się rozwijać, ile muszą to robić. Postęp technologiczny nabrał takiego tempa, że osoby, które nie nadążą, mogą wypaść z obiegu – zaznacza Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w szkole programowania Kodilla.com. Jak dodaje, powstające nowe frameworki, nowe wersje języków programowania, sprawiają, że specjaliści muszą nieustannie dbać o swój rozwój. Do tego dochodzi coraz większa złożoność realizowanych projektów, które również wymagają zdobywania nowych umiejętności.