Pracodawcy coraz częściej szukają u pracowników umiejętności cyfrowych

Aż 36 proc. ofert opublikowanych na Pracuj.pl w I półroczu tego roku dotyczyło specjalizacji, w których coraz częściej wymagane są umiejętności cyfrowe. Ich liczba szybko rośnie w ostatnich miesiącach.

Publikacja: 14.07.2022 12:29

Pracodawcy coraz częściej szukają u pracowników umiejętności cyfrowych

Foto: Adobe Stock

Już nie tylko w IT, ale także w marketingu, reklamie, grafice, e-commerce oraz w badaniach i rozwoju rośnie z każdym kwartałem odsetek ofert pracy, w której potrzebne są kompetencje cyfrowe- wynika z najnowszych danych Pracuj.pl. czołowego portalu rekrutacyjnego, który właśnie podsumował wyniki I półrocza tego roku.

Zgodnie z oczekiwaniami i rynkowym trendem, przyniosło ono nowy rekord liczby ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl. Od stycznia do końca czerwca pojawiło się tam 597 tys. nowych ofert, aż o 55 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie jak na całym rynku rekrutacji online, była to głównie zasługa rekordowego ożywienia aktywności pracodawców i rekruterów w I kwartale, gdy na portalu Grupy Pracuj opublikowano 312 tys. nowych ofert pracy. II kwartał był tam już nieco słabszy (285 tys. ogłoszeń), choć i tak prawie o jedną piątą lepszy niż rok wcześniej.

To w dużej mierze zasługa szybkiego wzrostu zapotrzebowania na kompetencje cyfrowe, w tym te bardzo specjalistyczne; po raz pierwszy na czele listy najczęściej poszukiwanych pracowników na Pracuj.pl znaleźli się specjaliści IT. W I półroczu kierowano do nich 24 proc. (czyli 143 tysięcy) ofert zamieszczonych na portalu. Jak wylicza Aleksandra Skwarska, menedżer ds. PR & CSR w Grupie Pracuj, najwięcej (16 proc.) ofert mieli do wyboru specjaliści ds. rozwoju oprogramowania (programiści) i administratorzy IT (8 proc.).

Jednak umiejętności cyfrowe, czyli zdolność do sprawnego wykorzystania nowych technologii i programów IT w codziennym życiu i w pracy, są teraz coraz ważniejsze nie tylko w przypadku informatyków. - Na przestrzeni ostatnich miesięcy widać wyraźny wzrost znaczenia obszarów, w których kompetencje cyfrowe odgrywają szczególnie istotną rolę- zaznacza Skwarska. Jak dodaje, o ile jeszcze w III kwartale 2021 roku do tej grupy zaliczano co czwarte ogłoszenie zamieszczane na Pracuj.pl, to w dwóch pierwszych kwartałach tego roku ten udział wzrósł do 36 proc. To oznacza, że już prawie 215 tys. ofert pracy dotyczyło specjalizacji, w których standardowym wymaganiem stają się kompetencje cyfrowe.

Czytaj więcej

Na rynek pracy wchodzą coraz bardziej wymagające pokolenia
Nauka zdalna
Po nauce online będą konsultacje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nauka zdalna
Cyfrowe umiejętności Polaków kuleją. Kłopot nawet z Excelem
Nauka zdalna
Pandemia zachęciła do nauki online
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji