ZNP nie wyklucza strajku nauczycieli. Decyzja zapadnie wkrótce

24 czerwca Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmie decyzję dotyczącą formy akcji protestacyjnej – poinformowali w mediach społecznościowych nauczycielscy związkowcy. Może dojść nawet do strajku.

Publikacja: 10.06.2025 14:56

ZNP podejmie decyzję ws. akcji protestacyjnej 24 czerwca

ZNP podejmie decyzję ws. akcji protestacyjnej 24 czerwca

Foto: Rafał Guz, PAP

- Nie wykluczamy żadnej formy akcji protestacyjnej, łącznie ze strajkiem. Na pewno nie poprzestaniemy na samym oflagowaniu budynku – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Urszula Woźniak, wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego. Rozmowy o proteście to efekt piątkowej informacji o tym, że zapowiadane od roku zmiany w Karcie Nauczyciela, dotyczące np. skrócenia okresu pracy na umowie na czas określony przez nauczyciela początkującego, czy korzystnych dla nauczycieli rozwiązań związanych z godzinami ponadwymiarowymi bądź nagrodami jubileuszowymi, nie wejdą w życie od 1 września. Decyzję w sprawie protestu ZG ZNP podjął jednomyślnie.

ZNP: Nauczyciele poczuli się oszukani

Powód? Opóźnienie w przygotowaniu projektu. - Czujemy się oszukani. Pracowaliśmy w ministerstwie cały rok nad tymi rozwiązaniami – mówi Urszula Woźniak. – Nie zgadzamy się na takie odwlekanie tych spraw w nieskończoność – dodaje. Czarę goryczy związkowców przelał fakt, że nie mogą także spodziewać się, mimo korzystnego wyroku sądu, rozwiązania sprawy płacenia za pracę w godzinach nadliczbowych. MEN zdecydował się powołać w tej sprawie grupę roboczą, która w najbliższych tygodniach ma zająć się wypracowywaniem nowych rozwiązań.

Czytaj więcej

Joanna Ćwiek-Świdecka: Czy nauczyciele będą zarabiać więcej?

Na stole cały czas jest też obywatelski projekt ustawy, zakładający powiązanie nauczycielskich pensji ze średnią krajową. Jego pierwsze czytanie (po raz kolejny), odbyło się w styczniu ubiegłego roku. Zakłada on powiązanie średnich wynagrodzeń nauczycieli z kwotą przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale roku poprzedzającego w taki sposób, że (po poprawkach związanych ze zmianą struktury awansu zawodowego nauczycieli) średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wynosiłoby 100 proc. średniej krajowej, 125 proc. – nauczyciela mianowanego i 155 proc. – dyplomowanego. Od tego czasu projektem zajmuje się specjalna podkomisja.

– Coś jednak się w tej sprawie ruszyło, bo pojawiła się pozytywna opinia Biura Analiz Sejmowych – mówi Woźniak. Również w czasie kampanii wyborczej Karol Nawrocki deklarował, że podpisze projekt takiej ustawy.

Czytaj więcej

Iga Kazimierczyk: Szkoła za PiS stała się nieznośna. Teraz nie jest lepiej

Inną zmianą planowaną przez MEN jest likwidacja tzw. godziny czarnkowej. Propozycja jej usunięcia została wpisana do projektu ustawy deregulacyjnej.    

Nauczyciele
Godziny „czarnkowe” do likwidacji. Jest projekt zmian
Nauczyciele
Ważny komunikat ZNP do nauczycieli. Chodzi o wynagrodzenie za nadgodziny
Nauczyciele
Czy w szkołach będzie co najmniej 35 procent nauczycieli mężczyzn?
Nauczyciele
Rząd reformuje Kartę Nauczyciela. Oto lista najważniejszych zmian
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Nauczyciele
Wiceszefowa ZNP: w Polsce brakuje około 11 tys. nauczycieli