Egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 125 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, został przedłużony o 65 minut. Do egzaminu przystąpiło ok. 368 tys. uczniów z ponad 12,8 tys. szkół podstawowych.
Zadania w tegorocznym teście z matematyki sprawdzały, czy uczeń spełnia wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zdający musieli wykazać się takimi umiejętnościami jak m.in.: sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji oraz rozumowanie i argumentacja.
W arkuszu znajdowały się zarówno zadania zamknięte (14-15 zadań), jak i otwarte (5-6 zadań). Zestaw obejmował maksymalnie od 20 do 21 zadań matematycznych. Za poprawne rozwiązanie zadania zamkniętego można uzyskać maksymalnie 1 pkt, a za rozwiązania zadania otwartego – maksymalnie od 2 do 3 punktów. Łącznie uzyskać można 30 punktów.
CKE opublikowała arkusze egzaminacyjne o godz. 14. Publikujemy arkusze z matematyki wraz z odpowiedziami i rozwiązaniami zaproponowanymi przez ekspertów z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych SA.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe do ukończenia szkoły podstawowej, ale nie można go nie zdać, gdyż nie ma minimalnego progu zdawalności. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, wynosi 100 (za wszystkie trzy przedmioty).