Podcast „Szkoła na nowo”: Czy szkoła może nie dopuścić do matury „uczniów nierokujących”?

Choć uczniowie są coraz bardziej świadomi swoich praw, często w szkole brakuje im wsparcia w konfliktach z nauczycielami. Czy Rzecznik Praw Uczniowskim może im pomóc? Odpowiada Łukasz Korzeniowski, prawnik związany ze Stowarzyszeniem Umarłych Statutów.

Publikacja: 02.04.2025 13:00

Pozycja w rankingach jest szczególnie ważna dla prestiżowych szkół średnich. Bywa, że obawiając się o wyniki matur proponuje się uczniom zaliczenie szkoły w zamian za obietnicę, ze nie przystąpią do matury. Dżentelmeńska umowa?

 – Nie nazwałbym tego dżentelmeńską umową. W prawie oświatowym nie ma czegoś takiego jak dopuszczenie czy niedopuszczenie do matury. Jeśli uczeń ukończył szkołę średnią, ma prawo w dowolnym momencie przystąpić do egzaminu dojrzałości – mówi Łukasz Korzeniowski, prawnik związany ze Stowarzyszeniem Umarłych Statutów. Organizacja ta od lat śledzi absurdy prawne w edukacji. – Ale niestety, takich propozycji w polskich szkołach jest sporo. W mojej ocenie takie zachowanie narusza zasady etyki zawodowej – dodaje.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: język obcy nowożytny. Arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Ostatni egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj m.in. język angielski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Dziś egzamin ósmoklasisty z matematyki. Arkusze CKE i odpowiedzi będą w rp.pl
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: jedyny test, którego nie można poprawić