Michał Marczak pracuje w Biurze Doradztwa Gospodarczego ROTEW w Rzeszowie. Do tej pory ukończył socjologię biznesu i socjologię komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Społeczno-Gospodarczej w Tyczynie (obecnie WSiZ Rzeszów), następnie zarządzanie NLU-WSB w Nowym Sączu oraz nowoczesne metody produkcji mleka na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zdecydował się też na handel zagraniczny w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
– Wiedza z tego zakresu jest mi potrzebna do wykonywania obowiązków zawodowych. Pomoc podmiotom gospodarczym w działaniach realizowanych na styku kompetencji Agencji Rynku Rolnego wymaga nie tylko wiedzy z zakresu kompetencji i zadań ARR, ale również zrozumienia zasad i reguł w handlu na rynkach międzynarodowych – tłumaczy Michał Marczak. Dodaje, że wiedzę, którą zdobył, wykorzystuje w praktyce w kontaktach z przedsiębiorstwami handlującymi na terenie Unii Europejskiej oraz na zewnątrz UE. – Mnogość urzędowych raportów, pozwoleń czyni te procesy skomplikowanymi. Aby właściciele firm, z którymi współpracujemy, nie ryzykowali zbyt wiele, nie mogę pozwolić sobie na nieznajomość tematu. Studia na kierunku handel zagraniczny zaspokajają tę potrzebę. Stanowią uporządkowany zbiór podstawowych reguł, których należy przestrzegać. Fachowość i rzetelność, która jest mottem mojej pracy, wymaga ciągłego dokształcania – mówi Marczak.
Handel zagraniczny kilkanaście lat temu był jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. Za czasów PRL otwierał młodym ludziom drogę do poznawania innych krajów. Dziś granice są otwarte, ale studia takie w wielu miejscach wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem.
Od kilku lat handel zagraniczny można poznawać na podyplomowych studiach w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. – Ten kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ostatnio. Wybierają go głównie absolwenci zarządzania, marketingu, ekonomii, ale można też spotkać osoby po filologiach – mówi Elżbieta Majchrowska z Krakowskiej Szkoły Wyższej.
Podczas nauki słuchacze poznają wybrane zagadnienia z handlu zagranicznego. – Kierunek ten umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności związanej z wymianą z zagranicą po wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz dostosowanie przedsiębiorstw do nowych realiów gospodarczych, umożliwia też zapoznanie się z aspektami działalności eksportowej i importowej – tłumaczy Elżbieta Majchrowska.