– Przyjęliśmy zasadę, że szkoła wyższa powinna wspierać się na dwóch filarach: dobrej dydaktyce i badaniach naukowych. Konsekwentnie się tego trzymamy, poprawiamy jakość kształcenia oraz zwiększamy naszą siłę naukową – mówi rektor prof. Karol Musioł.
Atutem najstarszej polskiej uczelni są m.in. proporcje między uczącymi a nauczanymi: na prawie 46 tys. studentów przypada 3,6 tys. pracowników naukowych, w tym ponad 1 tys. doktorów habilitowanych i profesorów.
UJ nie kształci nadmiernej liczby studentów na studiach płatnych. Jest ich tylko 35 procent. Ma też najlepiej rozwinięte studia doktoranckie w Polsce, dobrą kadrę do ich prowadzenia oraz ponad 2,1 tys. doktorantów. – Nasi naukowcy mają niskie pensum godzin zajęć ze studentami, aby mogli więcej czasu poświęcać pracy naukowej. Z sukcesem zdobywają granty na badania w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych – wylicza rektor Musioł. Wszystkie wydziały krakowskiego uniwersytetu z wyjątkiem części geograficzno-geologicznej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi) posiadają najwyższą I kategorię przyznaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Krajową renomę naukową mają m.in. biotechnologia, fizyka, chemia, prawo, socjologia, polonistyka, studia medyczne, europejskie i międzynarodowe.
Uczelnia oferuje 48 kierunków studiów i 93 specjalności. Od października pojawią się nowe, m.in. neurobiologia, zaawansowane materiały i nanotechnologia, animacja społeczno-kulturowa, niemcoznawstwo, psychologia w zarządzaniu. Kandydaci na studia muszą się jednak liczyć z tym, że dostać się na UJ nie jest rzeczą łatwą. O każdy indeks ubiega się średnio prawie sześć osób, a na niektórych kierunkach nawet po kilkudziesięciu chętnych, co także świadczy o renomie szkoły. Uniwersytet coraz szerzej otwiera się na świat, nawiązując do swej tradycji sprzed wieków. Akademia Krakowska w XVI-XVII wieku była jednym z europejskich centrów naukowych. Dziś ma największy w kraju procent studentów zagranicznych – ok. 2,5 tys. osób.
Od kilku lat posiada akredytację amerykańskiego Departamentu Edukacji. Każdy student z USA, który chce się uczyć w Krakowie może otrzymać takie samo stypendium lub kredyt jak na którejś z dobrych uczelni amerykańskich. Akredytacja pozwala też na uznawanie krakowskich dyplomów w Stanach Zjednoczonych. Coraz więcej studentów UJ wyjeżdża na stypendia zagraniczne w ramach programu Erasmus i wymian międzynarodowych. Dzięki umowom z uniwersytetami z Austrii, Francji, Niemiec i USA mogą uzyskać podwójne dyplomy (UJ i zagranicznej uczelni). W ostatnich latach zreformowano system nauczania języków obcych. Studenci mają teraz po 240 godzin intensywnego lektoratu prowadzonego w niedużych grupach i nowoczesnymi metodami. Nauczanie mają kończyć ze znajomością dwóch języków obcych na co najmniej średnim poziomie.