Studia to przygoda

WSB to nie tylko nowoczesne uczelnie i inwestycja w przyszłość zawodową. Uczelnie te tworzą własną społeczność, aktywnie działającą także na rzecz innych

Publikacja: 30.07.2008 14:05

Studia to przygoda

Foto: Rzeczpospolita

Red

Wyższe szkoły bankowe działają w: Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu, Chorzowie, Wrocławiu i Opolu. Uznane za liderów kształcenia w swoich regionach, bardzo dużą wagę przywiązują także do działań pozaedukacyjnych.

Wyższe szkoły bankowe dysponują nowoczesnym i rozbudowanym serwisem internetowym, w którym kandydaci na studia, a także studenci uczelni znajdą pełną informację na temat rekrutacji, studiów, dodatkowych zajęć, wykładowców.

Wspólnotę akademicką współtworzą tu nie tylko zaangażowani studenci działający pod okiem uczelnianych opiekunów w licznych kołach naukowych, ale też aktywni i otwarci na wszelkie inicjatywy wykładowcy. Zarówno studenci, jak i ich mentorzy mogą prezentować osiągnięcia i swoje pasje w specjalnie przygotowanych wirtualnych galeriach.

Galeria wykładowców wyższych szkół bankowych „Kadra po godzinach” mieszcząca się na uczelnianym portalu jest z założenia galerią demokratyczną – mogą się w niej zaprezentować zarówno ci, którzy mają znaczny dorobek naukowy i pełnią najwyższe funkcje w akademickiej hierarchii, jak i ci, dla których praca naukowa i dydaktyczna dopiero się rozpoczyna. Dla nich wszystkich drzwi wirtualnej galerii są zawsze otwarte...

Zdaniem przedstawicieli uczelni zainteresowania wykładowców mogą się stać inspiracją dla studentów, podsuwać im pomysły na nowe formy aktywności.

Na wirtualnych stronach szkoły swoje miejsce mają także studenci. Każdy, kto chce się podzielić swoją ciekawą pasją lub po prostu powiedzieć o sobie innym kilka zdań – może to zrobić, korzystając z galerii „Studentów portret własny”.

Studenci bardzo chętnie angażują się także w różnego rodzaju akcje społeczne. Takim projektem jest organizowany przez studentów chorzowskiego Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu już po raz siódmy festiwal „Rock bez igły z WSB”. Festiwal jest protestem młodych ludzi przeciwko narkotykom, zarówno miękkim, jak i twardym, oraz alkoholowi w ich życiu. Projekt skierowany jest do młodzieży, dlatego właśnie przyjął formę festiwalu muzyki rockowej. Zapraszając zespoły amatorskie, uczelnia promuje jednocześnie ich twórczość. Współorganizatorem festiwalu jest Kompania SMOK (grupa młodych wolontariuszy).

Działając na rzecz uczniów, którzy dopiero staną przed egzaminami i wyborami edukacyjnymi, wyższe szkoły bankowe co roku przygotowują specjalne cykle wykładów i warsztatów. Zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowywane są przez nauczycieli akademickich, psychologów i egzaminatorów państwowych. Udział w nich pozwala uczniom zyskać wartościową wiedzę oraz poznać smak studenckiego życia. Tematyka organizowanych wykładów i warsztatów jest bardzo urozmaicona. Od zarządzania czasem przez techniki radzenia sobie ze stresem po powtórki przed maturą.

Adresatami organizowanych szkoleń, spotkań i warsztatów są także studenci, młodzież, przedsiębiorcy, pracodawcy. WSB przygotowały również wiele działań skierowanych do młodych ludzi pragnących skonfrontować swoją wiedzę i umiejętności z konkretnymi sytuacjami biznesowymi. „Forum praktyki gospodarczej” – to program, który obejmuje konkurs organizowany wspólnie z portalem Pracuj.pl i wykłady otwarte realizowane wspólnie z partnerami projektu.

Okazją do zaprezentowania pomysłowości oraz otwartości studentów i wykładowców, a przede wszystkim ich ogromnego humoru, jest coroczna Gala Akademicka zamykająca rok nauki na WSB. Jest to jedno z milszych wydarzeń w życiu uczelni. Odbywa się od kilku lat. Jej główną i najważniejszą część stanowi kabaretowe podsumowanie roku akademickiego – na wesoło. Scenariusz piszą studenci i pracownicy WSB. Oni też tworzą choreografię i scenografię. Występują również na scenie Teatru Miniatura w Gdańsku. Gala Akademicka to także pożegnanie absolwentów oraz okazja do wspominania tego, co wydarzyło się w minionym roku, i rozmów o planach na przyszły rok.

Kolejną nietypową inicjatywą WSB jest organizowana już od 13 lat „Pogoń za rektorem” – bieg i rajd ulicami Poznania. Pomysłodawcą imprezy jest profesor Władysław Balicki, rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Pierwsza pogoń wyruszyła w 1996 roku, wzięło w niej udział prawie 200 osób, natomiast w 2006 roku liczyła ponad 900 uczestników.

WSB oferują swoim studentom bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju stypendiów. Dofinansowanie można otrzymać m.in. za wyniki w nauce czy z powodu złej sytuacji materialnej. Szkoły proponują także swoim studentom stypendia sportowe, dla liderów, osób niepełnosprawnych, a nawet – wychowanków domów dziecka, tak jak we Wrocławiu.

Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Zagospodarować można wszystko. Ale trzeba umieć i chcieć
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Edukacja
"Tu jesteśmy gośćmi, a nasz dom nie istnieje". Życie ukraińskich dzieci w Polsce