– Działalność w studenckim kole naukowym uczy samodzielności i pracy w grupie, młodzi ludzie stawiają przed sobą małe problemy, które następnie starają się rozwiązać, to pierwszy krok do pracy badawczej – przekonuje prof. Krzysztof Diks, dyrektor Instytutu Informatyki UW. Prof. Diks razem z prof. Janem Madeyem są opiekunami grupy młodych informatyków, którzy od kilku lat zdobywają czołowe miejsca na mistrzostwach świata w programowaniu zespołowym. Ich wychowankowie zdobyli już dwa złote medale. W tym roku zespół składający się ze studentów I roku informatyki przywiózł z finału rozgrywanego w Szwecji brązowy medal.
Głośno było też w minionym roku o astronomach. Naukowcy z UW zarejestrowali narodziny czarnej dziury. Zespół naukowców realizujących w Chile projekt „Pi of the Sky” zarejestrował rozbłysk optyczny towarzyszący rozbłyskowi w widmie promieniowania gamma. Astronomowie mieli także swój udział w odkryciu układu planetarnego, będącego przeskalowaną wersją Układu Słonecznego. Kluczową rolę w odkryciu odegrał zespół z Obserwatorium Astronomicznego UW kierowany przez prof. Andrzeja Udalskiego.
[srodtytul]Nanostruktury i antyk[/srodtytul]
W tej chwili na Uniwersytecie Warszawskim studiuje prawie 56 tysięcy osób (w tym 31 tys. na studiach stacjonarnych). Uczelnia prowadzi zajęcia na 85 kierunkach studiów.
W tym roku zostaną uruchomione trzy nowe: pierwszego stopnia makrokierunek inżynieria nanostruktur oraz kierunek zastosowanie fizyki w biologii i medycynie, ponadto studia drugiego stopnia: kultura antyczna, literatura i kultura Renesansu.
– Wszystkie są interdyscyplinarne, bo to co najciekawsze dzieje się na styku dyscyplin – tłumaczy Anna Korzekwa, rzecznik UW. – Absolwenci kierunków proponowanych przez Wydział Fizyki na pewno nie będą mieli problemów z odnalezieniem się na rynku pracy. Czekają na nich miejsca w instytutach badawczych, firmach farmaceutycznych czy firmach z branży high-tech. Absolwenci studiów proponowanych przez Instytut Filologii Klasycznej będą mogli podejmować pracę w instytutach naukowych, wydawnictwach i mediach.