Wiele wniosków szkół wyższych dotyczy rozszerzenia oferty nauczania. Niemal na każdej uczelni można znaleźć studia lub kursy opłacane ze środków unijnych.
[srodtytul]Pilotaż dla matematyków i fizyków[/srodtytul]
Jedną z uczelni, która realizuje studia w ramach funduszy unijnych, jest Uniwersytet Gdański. – W swojej ofercie mamy studia podyplomowe, kursy e-learningowe, zajęcia wyrównawcze dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także stypendia dla doktorantów oraz warsztaty dla studentów i absolwentów – opowiada Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia proponuje m.in. bezpłatne studia podyplomowe z etyki w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Trwa właśnie ich druga edycja, pierwsza skończyła się w 2008 roku. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym i są przeznaczone dla nauczycieli z województwa pomorskiego (szczególnie z terenów wiejskich i miejsko-wiejskich). Pierwszą edycję rozpoczęło ponad 80 osób, absolwentami zostało ok. 60 osób. W najnowszej edycji jest 40 studentów. UG proponuje też studia podyplomowe na Wydziale Chemii – współczesne metody analityki z elementami diagnostyki molekularnej. Zajęcia rozpoczęły się w lutym i potrwają do lutego 2010 r. Poza tym w październiku zostaną uruchomione studia podyplomowe międzynarodowe rynki finansowe, a partnerem przy ich organizacji są Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Gdańska Akademia Bankowa.
Gdańska uczelnia planuje też uruchomić pilotażowe studium podyplomowe dla nauczycieli matematyki i fizyki w Instytucie Pedagogiki oraz zorganizować zajęcia wyrównawcze z matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Uczelnia zapowiada uruchomienie od lutego 2010 r. studiów podyplomowych na Wydziale Chemii – ocena ryzyka dla nowych substancji chemicznych w kontekście europejskiego systemu REACH, a od października 2010 r. studia podyplomowe na Wydziale Filologicznym – translatoryka.