Studia o specjalności budownictwo prowadzone są na politechnikach, uniwersytetach technicznych i w wyższych szkołach zawodowych. – Kierunek ten cieszy się u nas ogromnym zainteresowaniem, które w ostatnich latach wyraźnie rośnie. W tym, to właśnie na budownictwo zgłosiło się najwięcej chętnych. Przyjęliśmy o 10 proc. więcej osób niż w roku ubiegłym – opowiada Lesław Peters, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej. Dodaje, że z obserwacji uczelni wynika, że coraz więcej pań chce u nich studiować, również na budownictwie. Absolwenci tego kierunku nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy. – Prowadzone na uczelni badania losów absolwentów wykazują, że wielu jest rozchwytywanych przez pracodawców. Na rynku pracy radzą sobie na ogół bardzo dobrze, o czym świadczyć może fakt, że w latach ubiegłych ponad 10 proc. naszych absolwentów (w skali całej uczelni) tuż po studiach otrzymywało stanowiska kierownicze – tłumaczy rzecznik uczelni.
Jak zauważa prof. Jerzy Sękowski, dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej zainteresowanie kierunkiem budownictwo systematycznie wzrasta, również wśród kobiet. – Podczas tegorocznego naboru na studia na jedno miejsce przypadało troje kandydatów – dodaje dziekan.
Studia na kierunku budownictwo na Politechnice Śląskiej odbywają się w Gliwicach i Rybniku. Prowadzone są w pięciu specjalnościach: budownictwo komunikacyjne i infrastruktura, inżynieria procesów budowlanych, konstrukcje budowlane i inżynierskie, inżynieria miejska oraz na specjalności budowlano–architektonicznej. – Nasi absolwenci bez problemu znajdują pracę. Ważne jest to, iż w trakcie studiów – na siódmym semestrze – odbywają oni obowiązkową 13–tygodniową semestralną praktykę, która opłacana jest przez pracodawców. Wielu studentów po ukończeniu praktyki natychmiast podejmuje pracę – mówi prof. Jerzy Sękowski.
Studenci Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej mogą wybrać jedną z kilku specjalności. Na studiach I stopnia mają do wyboru inżynierię budowlaną, geotechnikę i hydrotechnikę oraz inżynierię lądową. A na studiach uzupełniających mogą kontynuować naukę na następujących specjalnościach : konstrukcje budowlane, budownictwo hydrotechniczne i specjalne, budownictwo podziemne i inżynieria miejska, czy budowa dróg i lotnisk. – W tym roku ponad 1,5 tys. osób zarejestrowało się na studia stacjonarne na tym kierunku, a ok. 400 na niestacjonarne. Na wszystkie typy studiów na budownictwie przyjęliśmy ok. 800 osób – informuje Ewa Mroczek, rzecznik Politechniki Wrocławskiej.
[srodtytul]Inżynierowie od dróg [/srodtytul]