Na maturze "Świętoszek" i "Zdążyć przed panem Bogiem"

Ponad 404 tysiące osób zmagało się z utworem Moliera lub Hanny Krall podczas pierwszej części egzaminu maturalnego z języka polskiego

Aktualizacja: 04.05.2010 14:49 Publikacja: 04.05.2010 11:35

Maturzyści

Maturzyści

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

[wyimek][b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/486073]Język polski - poziom podstawowy[/link][/b][/wyimek]

Charakterystyka głównego bohatera "Świętoszka" Moliera i przemyślenia na temat godnej śmierci na podstawie "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall - takie tematy do wyboru mieli tegoroczni maturzyści na egzaminie z polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym mieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu fragmentu wykładu Edwina Bendyka "Internet: śmietnik czy sezam kultury" wygłoszonego w 2001 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Od 14 do 17 trwała druga część egzaminu (na poziomie rozszerzonym). Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu wyraziło 36 tysięcy maturzystów, czyli niespełna 9 proc. Mieli do wyboru porównanie obrazów życia człowieka w "Żywocie" Reja i powieści Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" oraz porównanie konwencji literackiej w "Lalce" i prozie Schulza.

Z kolei o 8:30 egzaminem pisemnym z języka angielskiego sesję maturalną rozpoczęli polscy uczniowie chcący uzyskać Międzynarodową Maturę - International Baccalaureate (IB). W Polsce program przygotowujący do takiej matury realizuje 30 szkół. Większość z nich to szkoły niepubliczne. Na świecie program IB prowadzony jest przez ponad 2000 szkół w 125 krajach.

Jutro wszyscy maturzyści będą obowiązkowo zdawali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki powraca do grupy przedmiotów obowiązkowych po ponad 25-letniej przerwie.

Matura (pisemna i ustna) potrwa do 28 maja. Jej wyniki decydują o przyjęciu na studia. Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki jesienią. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

[ramka] Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że arkusz egzaminacyjny z poziomu rozszerzonego opublikuje w środę. [/ramka]

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?