Na najstarszej w Polsce krakowskiej uczelni – Uniwersytecie Jagiellońskim – już wiadomo, że od nowego roku będą dwa nowe kierunki studiów podyplomowych: kolekcje cyfrowe na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz współczesna Ameryka – polityka, kultura i społeczeństwo Stanów Zjednoczonych w XXI wieku na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politycznych. Te pierwsze studia przeznaczone są dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat kolekcji cyfrowych, digitalizacji, archiwizacji plików born-digital, systemów informacyjnych o sztuce, kulturze w społeczeństwie wiedzy. – Celem studiów jest przygotowanie do sprawowania funkcji menedżera kolekcji cyfrowej potrafiącego zaplanować, wykonać oraz zarządzać projektami, poprzez które biblioteki, archiwa, muzea, instytucje sektora publicznego, firmy oraz wszelkiego rodzaju ośrodki informacji będą mogły zdigitalizować oraz udostępniać w sieci własne zbiory, a także przygotować do prezentacji tzw. zbiory born-digital – tłumaczy Katarzyna Pilitowska, rzecznik UJ. Z kolei studia o współczesnej Ameryce mają na celu rozszerzenie wiedzy na temat współczesnej problematyki amerykańskiej w sposób interdyscyplinarny, bo prowadzone będą przez kulturoznawców, politologów, socjologów, historyków i prawników. – Skierowane do absolwentów stosunków międzynarodowych i nauk politycznych, socjologii, administracji, dziennikarstwa czy kulturoznawstwa oraz do osób zainteresowanych poznaniem Stanów Zjednoczonych z perspektywy praktycznej – mówi rzeczniczka uczelni. Na obu kierunkach nauka będzie odbywała się w trybie zaocznym i będzie płatna.
[srodtytul]Zarządzanie mediami i muzeami[/srodtytul]
Jeśli senat UJ zatwierdzi inne propozycje, to uczelnia uruchomi jeszcze inne nowe studia podyplomowe. Wśród propozycji jest zarządzanie mediami, które są skierowane do teoretyków i praktyków mediów m.in. dziennikarzy, menedżerów medialnych, pracowników reklamy, pracowników instytucji kultury, a także osób zainteresowanych tą problematyką i pragnących pogłębić wiedzę i umiejętności. – Studia te mają być swoistym poligonem doświadczalnym przed uruchomieniem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia – tłumaczy Katarzyna Pilitowska.
Inną propozycją uczelni jest zarządzanie kulturą – muzea. Te studia skierowane są do osób, które pracują lub zamierzają pracować w muzeach i galeriach, a także osób zainteresowanych tą problematyką.
– Celem studiów jest ukształtowanie przedsiębiorczości i menedżerskiego myślenia przy zachowaniu specyfiki działalności muzeów, których naczelną ideą jest ochrona, interpretacja i upowszechnianie zbiorów – dodają przedstawiciele uczelni. Zauważają, że w programie studiów zarządzanie kulturą – muzea zostaną uwzględnione zagadnienia z zakresu zarządzania, marketingu, kierowania zespołem ludzkim, komunikacji, zagadnień prawnych oraz pozyskiwania dodatkowych funduszy na działalność.
Jeszcze inną propozycją UJ są studia fotografia dziennikarska. – Chcemy na nich uczyć warsztatu fotografii dokumentalnej oraz prasowej – mówi Katarzyna Pilitowska. Dodaje, że to będzie unikatowa oferta, której nie ma na rynku studiów podyplomowych, bo ich studia obejmują spory zespół przedmiotów nie tylko teoretycznych, ale przede wszystkim warsztatowych. – Jest to wyjście naprzeciw zainteresowaniom osób, które w dobie komunikacji wizualnej oczekują takiej specjalności, by łatwiej było im znaleźć pracę w charakterze fotoreporterów, fotoedytorów w mediach tradycyjnych i elektronicznych oraz w charakterze fotografów reklamowych – tłumaczy rzeczniczka uczelni.