Działa studencka poradnia prawna pro publico bono, z której pomocy korzystają osoby o niskich dochodach. Sprawy prowadzą studenci pod czujnym okiem opiekunów. Bywają równie skuteczni jak adwokaci i często potrafią wygrać sprawy przed sądem. W wakacje studenci prawa są zachęcani do odbywania praktyk w kancelariach prawnych i instytucjach państwowych. Biorą też udział w zagranicznych wyjazdach studyjnych. – Niewielkie grupy, doskonali profesorowie, atrakcyjne formy wykładów i ćwiczeń, w tym własna sala sądowa do symulacji rozpraw, dają dobre wyniki w procesie kształcenia – mówi rzecznik ALK Ewa Barlik. – Absolwenci dostają się na aplikacje sędziowskie, radcowskie i adwokackie i szybko odnoszą pierwsze sukcesy zawodowe.
Kadra mocną stroną
Kolegium Prawa ALK rok temu zajęło siódme miejsce w prestiżowym rankingu wydziałów prawa opublikowanym przez „Wprost". Wyprzedziło ponad 20 wydziałów prawa w Polsce. Ranking został przygotowany na podstawie wyników ankiety rozesłanej do pracodawców z prośbą o wskazanie uczelni, której absolwentów chętnie zatrudniliby u siebie. W Kolegium Prawa obroniono już pierwsze prace doktorskie, a w najbliższym czasie uczelnia będzie starać się uzyskać uprawnienia habilitacyjne także w dziedzinie nauk prawnych. Prawo wykłada 23 profesorów. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat pracownicy naukowi wydali 48 książek, opublikowali ponad 300 artykułów, pracowali przy krajowych i zagranicznych projektach grantowych, a samo kolegium było organizatorem ponad 70 konferencji i seminariów naukowych. Kadra naukowa jest jednym z atutów tego kierunku.
– Pasjonuję się prawem karnym i medycyną sądową – mówi Anna Krasowska, studentka IV roku. – Czytałam książki prokurator dr Moniki Całkiewicz o identyfikacji pisma patologicznego czy oględzinach zwłok i miejsca ich znalezienia. Autorka jest wielkim autorytetem dla policji kryminalnej i chciałabym się od niej jak najwięcej nauczyć. Mam tę okazję, bo wykłada w akademii – stwierdza studentka. Sporo czasu na znalezienie właściwej uczelni poświęcił Paweł Dziekański, student IV roku prawa.
– Na dużych uniwersyteckich wydziałach praktycznie nie ma szans na bezpośredni kontakt z profesorem. Tu mam zapewnione indywidualne konsultacje – uważa.
Dla najzdolniejszych
W Kolegium Prawa działają studenckie koła naukowe, gdzie żacy rozwijają swoje zainteresowania. – Podczas konferencji naukowej w sprawie ochrony danych osobowych z udziałem GIODO para studentów z prawniczego koła naukowego Lege Artis wygłosiła referat podważający wręcz zasadność pewnych regulacji dotyczących wykorzystania biometrii w systemach dostępu i kontroli w środowisku pracy – mówi rzeczniczka.