Rzadki specjalista poszukiwany

Szkoły wyższe, tworząc nowe kierunki studiów, zaglądają w przyszłość i starają się odgadnąć, na jakich fachowców będzie zapotrzebowanie za parę lat.

Publikacja: 14.09.2012 01:01

Powstają niszowe kierunki i specjalności, które znajdują zwolenników. Wybierając dziś rzadkie studia, możemy w przyszłości zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.

Poznać Wschód

W związku z szybko rosnącą polityczną i gospodarczą siłą Azji powstał program licencjackich interdyscyplinarnych studiów azjatyckich (dziennych i zaocznych) w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Żacy mają do wyboru dwie specjalności: Chiny, Japonię i inne kraje Azji Wschodniej z nauką języka chińskiego oraz Bliski Wschód z nauką języka arabskiego. – Fachowców specjalizujących się w problematyce i specyfice krajów Bliskiego Wschodu brakuje dotkliwie nie tylko w Polsce, lecz także w Unii Europejskiej, która odgrywa coraz większą rolę w przemianach w basenie Morza Śródziemnego – mówi prof. Janusz Danecki, arabista. Studenci dowiedzą się, jak funkcjonuje biznes azjatycki, poznają kulturę i sztukę wybranego regionu, jego strukturę społeczną, myśl i tradycję polityczną. Dowiedzą się, jak wygląda modernizacja krajów Bliskiego Wschodu i Azji Wschodniej. Poznają także podstawowe reguły etykiety oraz dobrych obyczajów w życiu codziennym i oficjalnym, kulturę jedzenia i biesiadowania, a w ramach zajęć sportowych będą mieli do wyboru jogę lub medytację. Najlepsi będą mogli się ubiegać o grant na studia w Chinach oraz staże językowe na Bliskim Wschodzie. – Specjaliści od Azji i Bliskiego Wschodu są dzisiaj poszukiwani w dyplomacji, administracji państwowej, organizacjach międzynarodowych, firmach prowadzących interesy z Azjatami i w coraz liczniejszych firmach azjatyckich działających w Europie, jak też w instytucjach kulturalnych promujących kultury Wschodu. Licencjackie studia azjatyckie przygotują do współpracy z firmami azjatyckimi, zarówno w Polsce, jak i krajach zachodnich, gdzie tacy specjaliści są również poszukiwani – mówi dr hab. Krzysztof Gawlikowski, dyrektor Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej w SWPS.

Pod wodą

Wśród rzadkich propozycji polskich uniwersytetów znalazły się także: geoekologia, którą można studiować w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy archeologia podwodna, którą proponuje Uniwersytet Warszawski. W programie zajęć m.in.: metodyka badań podwodnych, czyli sposoby postępowania w badaniach archeologicznych pod wodą, szkutnictwo – zajęcia nastawione na tajniki konstrukcji jednostek pływających z różnych epok: od najstarszych łodzi jednopiennych aż po wielkie galeony. Oprócz zajęć teoretycznych będą zajęcia praktyczne. Żacy będą uczestniczyć w wykopaliskach, których częścią jest praktyka podwodna.

Układanie bukietów lub rozród zwierząt

Politechnika Warszawska zaś oferuje "Pakowanie produktów". Słuchacze tego kierunku „poznają właściwości produktów, wymagania stawiane opakowaniom, mechanizmy zachowań konsumentów, marketing i wzornictwo przemysłowe, materiały opakowaniowe, maszyny pakujące i techniki pakowania, komputerowe wspomaganie projektowania, polskie i unijne przepisy prawne związane z opakowaniami oraz pozyskiwanie informacji dla rozwoju firmy". Nietypowe studia podyplomowe na kierunkach: życie wśród kwiatów (aranżacja roślin w domu i ogrodzie), florystyka, pies w społeczeństwie – hodowla i zachowanie ma w ofercie warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na te ostatnie uczelnia zaprasza miłośników czworonogów. Program studiów obejmuje m.in.: ustawodawstwo i zasady postępowania z psami, hodowlę i prawidłowe utrzymanie, pielęgnację psów, wychowanie i podstawowe szkolenie psów, zasady przeprowadzania testów psychicznych dla ras psów uznanych za niebezpieczne i ich mieszańców.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie proponuje studia podyplomowe pod nazwą "Kwarantanna". Słuchacze dowiedzą się o nowoczesnych technologiach produkcji rolniczej w różnych systemach rolniczych. Studia z "Hodowli i rozrodu zwierząt futerkowych" to druga, dość nietypowa propozycja krakowskiego uniwersytetu. Skierowane są m.in. do absolwentów wyższych uczelni rolniczych, ekonomicznych, zatrudnionych lub prowadzących fermy mięsożernych czy roślinożernych zwierząt futerkowych, służb zootechnicznych. Program zajęć obejmuje zagadnienia związane z nowoczesną hodowlą i rozrodem zwierząt futerkowych z biotechnologią rozrodu tych zwierząt.

Inna krakowska uczelnia – Uniwersytet Pedagogiczny – kształci m.in. specjalistów od "Biblioterapii". "Drilling" można natomiast zgłębiać na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Powstają niszowe kierunki i specjalności, które znajdują zwolenników. Wybierając dziś rzadkie studia, możemy w przyszłości zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.

Poznać Wschód

Pozostało 95% artykułu
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska