Polacy krytycznie o maturze z religii

Ponad 65 proc. Polaków nie chce religii na maturze jako przedmiotu dodatkowego. „Za” jest jedna trzecia.

Publikacja: 11.06.2013 02:27

Polacy krytycznie o maturze z religii

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz Solski

Dyskusja na temat możliwości zdawania religii na maturze toczy się w Polsce od kilku lat. W miniony piątek przedstawiciele episkopatu rozmawiali na ten temat z resortem edukacji. Argumentowali, że skoro stopień z religii wliczany jest do średniej ucznia i umieszczany na świadectwie ukończenia szkoły, to powinien on mieć również prawo do wyboru tego przedmiotu na maturze jako dodatkowego.

Ale Ministerstwo Edukacji nie zgadza się z argumentami Kościoła. Resort edukacji twierdzi, że nie ma wpływu na programy nauczania religii i dlatego nie może dopuścić religii na maturę.

– Spełniliśmy wszystkie wymagania, które stawiało nam ministerstwo w tej sprawie – mówił „Rz" biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, zaraz po spotkaniu w MEN. – Argument dotyczący autonomii Kościoła w sprawie programów nauczania nigdy nie był podnoszony jako przeszkoda.

– Rozmawialiśmy na ten temat wiele razy na komisji wspólnej rządu oraz episkopatu. Nie było sprzeciwów – mówi „Rz" abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański. – Nie rozumiem zatem, skąd teraz taki opór.

Zapytaliśmy Polaków o to, jak postrzegają religię na maturze. Okazuje się, że zdecydowana większość (65,3 proc.) jest jej przeciwna. Za wprowadzeniem matury na egzamin dojrzałości jest tylko 27,7 proc. Polaków. Zdania na ten temat nie ma 7,1 proc. badanych. Instytut Homo Homini, który przygotował dla „Rz" sondaż w tej sprawie, zapytał także o preferencje partyjne respondentów. Okazuje się, że przeciwni religii na maturze w 100 proc. są wyborcy Ruchu Palikota, 80 proc. głosujących na SLD też nie chce, by ten przedmiot znalazł się w grupie dodatkowych na egzaminie dojrzałości. Przeciwni są także wyborcy Platformy Obywatelskiej (72 proc.) oraz PSL (65 proc.). Najmniejszy odsetek niechętnych jest wśród wyborców PiS (44 proc.).

Z kolei „tak" mówi religii 52 proc. wyborców PiS, 28 proc. głosujących na PSL, 20 proc. na Platformę i tylko 8 proc. oddających głos na SLD.

Skąd tak zdecydowany sprzeciw Polaków dotyczący religii? – Wydaje mi się, że tak zdecydowana postawa Polaków wynika z języka, jaki tej debacie narzucił obóz rządzący i sprzyjające mu media – mówi „Rz" poseł Andrzej Jaworski z PiS, szef parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski. – Kościół jest przedstawiany jako przeciwnik, który czegoś kategorycznie żąda, tymczasem chodzi po prostu o zasadę. Jeśli można wybierać na maturze geografię, to dlaczego nie można wybierać religii – pyta.

Podobnie uważa też biskup Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. – Jest bardzo zła atmosfera wokół tego tematu – mówi „Rz" ordynariusz radomski. – Szkoda, że można zdawać naukę o tańcu, a nie można się wykazać wiedzą z religii.

Jak dowiedziała się „Rz", jeszcze w tym tygodniu temat religii na maturze będzie przedmiotem dyskusji dorocznego spotkania dyrektorów wydziałów katechetycznych ze wszystkich kurii diecezjalnych w Polsce.

Mamy najnowszy sondaż. Polacy nie chcą matury z religii

Edukacja
Próba przekupstwa i erotyczne SMS-y. Afera wokół rektora Mirosława Minkiny
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?