Onet ustalił, że takie działania zalecił kuratorom minister oświaty Przemysław Czarnek w ogłoszonym właśnie dokumencie pt. "Podstawowe kierunki realizacji
polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023". Minister
publikuje taki dokument w każde wakacje. Do priorytetów polskiej szkoły
wpisał on "wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą
organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w
rodzinie". Podobny zapis znalazł się w dokumencie z lipca 2021, ale Onet sprawdził, że w
wersji z lipca 2022 znalazła się ważna nowość.
Otóż minister wyznacza nie tylko "podstawowe kierunki", ale także konkretne zadania dla kuratorów oświaty "w zakresie kontroli". Zadania te są inne dla każdego rodzaju szkół. Np. w ponadpodstawowych przed wakacjami 2022 kontrolerzy przyglądali się działaniu klas międzynarodowych. Od września mają sprawdzać "zgodność z przepisami prawa realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie".
– Czarnek chce mieć pełną wiedzę o tym, czy przedmiot wiedza o życiu w rodzinie jest nauczany zgodnie z ideologią ministra – uważa Marek Ćwiek z prezydium zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz prezes ZNP w jego Okręgu Łódzkim.
Zdaniem Aleksandry Dulas, współzałożycielki Fundacji Nowoczesnej Edukacji Spunk, która prowadzi w szkołach zajęcia z edukacji seksualnej, finansowane z budżetu Łodzi, prawdopodobnie niektórych dyrektorów szkół zapowiedź kontroli wystraszy przed wprowadzaniem do oferty dla uczniów nowoczesnej edukacji seksualnej.
- Kuratoria powinny skupić się na wspieraniu szkół, a nie wyszukiwaniu niedociągnięć w ciągłych kontrolach - uważa Dulas.