Szkoły jednak nadal będą uczyć hybrydowo

Jeśli rodzice poinformują szkołę lub przedszkole o tym, że ich dziecko zachorowało na Covid-19, będzie możliwe przejście na tryb online.

Publikacja: 17.02.2022 17:30

Szkoły jednak nadal będą uczyć hybrydowo

Foto: Adobe Stock

Gdy zachoruje uczeń lub nauczyciel, cała klasa nie zostanie już zamknięta w domach. Kwarantanna z kontaktu została zniesiona 11 lutego. Nie oznacza to jednak końca nauki zdalnej, który w zeszłym tygodniu ogłosił minister Przemysław Czarnek. W tym tygodniu okazało się bowiem, że przechodzenie na tryb niestacjonarny wciąż jest możliwe. 


– Nic się nie zmienia w przypadku przechodzenia na tryb zdalny, gdy w szkole jest ognisko zakaźne. O tym współdecyduje dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu. Różnica jest tylko taka, że niepotrzebna jest kwarantanna w sytuacji kontaktu z osobą zakażoną. Ale to są decyzje, które nie zapadają w Ministerstwie Zdrowia i sanepidzie. My je tylko realizujemy – zaznaczył Przemysław Czarnek na czwartkowej konferencji prasowej.


Czytaj więcej

Uczeń chory na COVID-19 nie wyśle już całej klasy do domu

Czytaj więcej

Trzaskowski skrytykował Lex Czarnek. Jest prokuraturoskie dochodzenie

Problem w tym, że dyrektor szkoły o ognisku zakaźnym może nie wiedzieć. Sanepid już nie będzie informował placówek o tym, że uczeń lub przedszkolak zachorował. Także pracownicy nie mają obowiązku informować pracodawcy, na co chorują.


– Skoro zniesiona została tzw. kwarantanna z kontaktu, nie będziemy ustalać listy dzieci do objęcia kwarantanną. Jeśli natomiast rodzice zgłoszą do placówki, że ich dziecko zachorowało, wówczas dyrektor szkoły będzie mógł się do nas zwrócić o opinię dotyczącą przejścia na naukę zdalną czy hybrydową. Nie będzie jednak takiego obowiązku – mówi Szymon Cienki, rzecznik prasowy GIS.


Wszystko więc będzie działać na zasadzie dobrowolności, bo dyrektorzy nie mają również podstawy prawnej, by żądać informacji o tym, czy dziecko jest chore na Covid-19.

Dyrektorzy szkół szykują się właśnie do powrotu uczniów. 21 lutego naukę zdalną zakończą starsi uczniowie szkół podstawowych i wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych.


– Będziemy apelować do rodziców, by zgłaszali w szkole czy przedszkolu, że ich dziecko zachorowało na covid. Jesteśmy zaskoczeni nowymi informacjami, ale ministerstwo zdążyło już nas przyzwyczaić do ciągłych zaskoczeń – komentuje Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. 


16 lutego, a więc już po zniesieniu tzw. kwarantanny z kontaktu, tylko sześć szkół podstawowych funkcjonowało zdalnie, a dziesięć w trybie mieszanym. Dane te dotyczą jedynie klas 1–4 i 11 województw, w których nie ma obecnie ferii. 27 lutego ferie zakończą uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Wówczas wszyscy uczniowie wrócą do szkół. Przynajmniej na jakiś czas.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?