Politechnika Lubelska przyciąga młodzież specjalnością konwersja energii odnawialnej, którą można studiować na kierunku fizyka techniczna. Są to studia pierwszego stopnia w formie studiów stacjonarnych na Wydziale Podstaw Techniki. Trwają siedem semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera. Studenci będą mieć możliwość ukończenia dodatkowej specjalizacji nauczycielskiej, dającej uprawnienia do nauczania fizyki. Dla żaków przygotowano 60 miejsc. – Studia proponowane są osobom, które chcą zdobyć wiedzę z zakresu energetyki słonecznej, hydroenergetyki, geotermii, ogniw paliwowych, technologii pozyskiwania z biomasy i biopaliw – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.
Lotnictwo i kosmonautyka to jeden z najnowszych i bardzo obleganych kierunków studiów w Polsce. Studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oferuje Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. – Studia na tym kierunku przygotowują specjalistów dla nowoczesnego przemysłu lotniczego oraz innych gałęzi przemysłu pracujących na rzecz lotnictwa i kosmonautyki. Kształcenie na tym kierunku umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych dla projektantów i użytkowników statków powietrznych – mówi Anna Worosz z biura ds. karier i promocji Politechniki Rzeszowskiej. Uzyskują kwalifikacje z zakresu budowy, użytkowania sprzętu lotniczego oraz komputerowych systemów sterowania samolotów. Na tym kierunku można wybrać jedną spośród czterech specjalności: samoloty, pilotaż, silniki lotnicze i awionika. Zajęcia z zakresu lotnictwa odbywają się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, a przygotowanie szybowcowe w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej.
[srodtytul]Rzeszów dla informatyków[/srodtytul]
Już od października Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako pierwsza uczelnia w Polsce otwiera specjalizację marketing interaktywny na studiach uzupełniających magisterskich. – Studia uzupełniające są rozszerzeniem naszej oferty edukacyjnej i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rynku. Praca w branży interaktywnej to szansa dla młodych ludzi na dynamiczną i szalenie interesującą karierę. Co ważne, wśród wykładowców są również pracownicy największych polskich agencji interaktywnych oraz serwisów, współpracownicy RAII – mówi Mateusz Tułecki z Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów WSIiZ, pomysłodawca RAII i opiekun kierunku. Studia będą trwały cztery semestry (dwa lata). Studia stacjonarne kosztują ok. 4400 zł za rok, a zaoczne 3750 zł.
[srodtytul]W Warszawie neurokognitywistyka[/srodtytul]